Haberler

18 Kasım 2022

TİKA’dan Sancak’taki Teknik Okula Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’ın Sancak Bölgesinde yer alan Tutin Teknik Okuluna CNC makinesi temin edildi.

TİKA tarafından Tutin Teknik Okuluna temin edilen CNC işleme makinesi aracılığıyla mesleki eğitim kalitesinin artırılarak yerel ekonomiye katkı sağlaması hedefleniyor. Proje ile, Tutin ve çevre illerde bulunan ahşap ve metal işleme alanlarında faaliyet gösteren 130’u aşkın küçük ve orta ölçekli işletmeye nitelikli eleman sağlanması amaçlanıyor.

Tutin Teknik Okulu bünyesinde bulundurduğu makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, metal işleme, trafik, ekonomi ve yönetim, tekstil-deri, ormancılık ve ağaç işleme bölümleri aracılığıyla 640 öğrenciye eğitim veriyor.

Projenin açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol ve Tutin Teknik Okulu Müdürü Hayruş Hot ile okuldaki öğretmen ve öğrenciler katıldı. Başar Başol yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Sancak halkının refahı için azami gayret gösterdiğini ifade ederek TİKA’nın bu çalışmalarda en önemli rolü üstlendiğinin altını çizdi. Gençlerin, Sancak’ın kalkınmasının temelini oluşturduğunu hatırlatan Başol, bu amaca ulaşmak için Tutin Teknik Okuluna CNC makinesi temin edildiğini söyledi.

Tutin Teknik Okulu Müdürü Hayruş Hot ise bu projenin bölge kalkınması için çok büyük önem taşıdığını, pratik derslerini 4 yıl boyunca TİKA tarafından temin edilen makine ile görecek olan öğrencilerin, okuldan mezun olduktan sonra sektördeki firmalarda çalışabilmek için gerekli bilgi ve donanıma sahip olacaklarını belirtti. TİKA tarafından gerçekleştirilen makine temini ile sadece Tutin Teknik Okulunun teknik kapasitesinin geliştirilmesine değil aynı zamanda Tutin’in ve bölgenin kalkınmasına da destek olunduğunu belirten Hot, Türkiye’nin bu desteğinin her zaman hatırlanacağını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’te Dijital Üretim Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş'in başkenti Dakka'daki İslam Teknoloji Üniversitesine (İUT) dijital üretim laboratuvarı kuruldu.   Laboratuvarın resmi açılışı Türkiye Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Shabbir Ahmad Chowdhury,...