Haberler

27 Mayıs 2021

TİKA’dan Saraybosna Kantonu Yaşlılara Hizmet Merkezine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başkent Saraybosna’da 370 yaşlıya barınma ve sağlık hizmeti sağlayan Saraybosna Kantonu Yaşlılara Hizmet Merkezine antibakteriyel yatak ve tekstil ürünleri desteği sağladı.

1952 yılından bu yana kamu kurumu olarak görev yapan Saraybosna Kantonu Yaşlılara Hizmet Merkezi, ihtiyaç sahibi yaşlılara konaklama, barınma ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal etkinlik hizmetleri sunuyor. Giderleri Saraybosna Kantonu bütçesinden sağlanan kaynaklarla karşılanan ve 116 çalışanın görev yaptığı merkezde toplam 370 yaşlı konaklıyor.

Yaşlıların sağlık durumlarına göre tek kişilik, ikili kişilik veya daha çok kişinin kalabileceği odalara sahip merkezde her katta ortak yaşam odaları ve sosyalleşmelerine imkân tanıyan etkinlik odaları da bulunuyor.

Hizmet sundukları yaşlı ve engellilerin daha sağlıklı ve kaliteli bir ortamda konaklamaları kapsamında proje yürüten TİKA, merkeze ihtiyaç duyulan anti bakteriyel yatak ve tekstil ürünleri desteğinde bulundu.

Gerçekleştirilen malzeme teslim töreninde konuşan Merkez Müdiresi Melisa Alibaşiç Hadziç; bakım merkezlerinde yaşayan yaşlıların Covid-19 enfeksiyonu kapma ve diğer olumsuz etkilerine karşı 65 yaş üstü yaşlı nüfusun en hassas grup içinde olduğunu belirtti. Merkezde konaklayan yaşlıları misafirleri olarak gördüklerini, sağlıklı ve huzurlu bir ortamda hizmet almaları için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade eden Hadziç, ihtiyaç duydukları donanım malzemelerinin Türkiye tarafından hızlı bir şekilde sağlanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk halkına teşekkür etti.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal ise yaptığı açıklamada, sunduğu hizmet ve üstlendiği misyon açısından özel bir konuma sahip olan merkeze destek sağlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ünal, gerçekleştirilen projenin fizyolojik¸ sosyal ve psikolojik bir takım gerileme ya da değişimlerin görüldüğü 65 yaş üstü dönemde yaşlı nüfusunun korunmasına ve iyi hallerinin korunmasına anlamlı bir destek olduğunu belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’da Uluslararası Kooperatifçilik Paneline Destek

Türkiye ile Kırgızistan arasında tarım alanında işbirliğinin artırılması ve kooperatifçiliğin geliştirilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile K.C. Tarım, Su ve Bölgeleri Kalkındırma Bakanlığı işbirliğinde 26-27 Mayıs 2021 tarihleri arasında çevrimiçi "Uluslararası Kooperatifçilik Paneli"...