Haberler

17 Kasım 2023

TİKA’dan Senegal’de Kırsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Başkent Dakar’ın güneyinde bulunan Fadial köyünde kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve kadınların güçlendirilmesi amacıyla Fatawasen Kadın Derneğine tarımsal ekipman desteği sağlandı.

Senegal’de her yıl yaklaşık 300 bin ton pirinç Uzak Doğu ülkelerinden ithal edilmekte. Pirinç üretimini her yıl artırarak bu alanda kendine yeterli olmaya çalışan Senegal’de sulak araziye sahip Mbour ilçesindeki 1.786 nüfuslu Fadial Köyünde ise uzun yıllardır çeltik tarımı yapılmakta.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile köyde çeltik üretiminin teşvik edilmesi, kadınların mali açıdan güçlendirilmesi ve köyde dayanışmanın teşvik edilmesi amacıyla dernek tarafından 97,5 m² büyüklüğünde yeni bir tahıl deposu inşa edilerek tahıl işleme ve çeltik soyma makinesi ile gazlı ocak ve ekipman temin edilip Fatawasen Kadın Derneğine teslim edildi.

Projenin açılış törenine TİKA Dakar PKO Koordinatörü Fuat Canan, Fadial Köyünün bağlı bulunduğu Nguéniène Belediye Başkan Yardımcısı Ablaye Dıouf ile Dernek üyeleri ve proje paydaşı Corps Afrique gönüllüleri katıldı.

Nguéniène Belediyesi sınırlarında örnek bir kırsal kalkınma projesi gerçekleştiren TİKA’ya şükranlarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Ablaye Dıouf, projenin Fadial Köyünde pirinç üretimini artıracağını vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’da Balıkçılık Limanına Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Lübnan’ın Amchit şehrinde balıkçılık kooperatifinin desteklenmesi amacıyla tekne bakım istasyonu kuruldu. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Amchit Balıkçı Limanında tekne yolu ve tekne bakım platformu oluşturularak personel...