Haberler

08 Ekim 2021

TİKA’dan Senegal’in Acil Tıp Kapasitesinin Artırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, T.C. Sağlık Bakanlığı, Sudan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Senegal Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Senegalli sağlık personeline Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitimi düzenlendi.

Proje kapsamında Senegal Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 24 Senegalli sağlık personeline 5 gün boyunca Başkent Dakar’da Türk eğitmenlerin denetiminde, daha önce Türkiye’de TİKA desteği ile eğitim alan Sudanlı doktorlar tarafından Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitim programı kapsamında dersler verildi.

Eğitim sürecinde eğitmenler tarafından katılımcılara, olay yeri yönetimi, acil hastaya müdahale, travma vakalarına yaklaşım, hasta taşıma teknikleri, takım çalışması, afet yönetimi, afet sonrası enfeksiyon değerlendirmesi, triyaj, afetlerde hastane planlaması ve acil servis yönetimi gibi konularda kapsamlı olarak teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğitim sonunda başarılı olan katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

Sertifika törenine T.C. Dakar Büyükelçisi Sn. Ahmet Kavas, TİKA Dakar Koordinatörü Kenan Yiğit ve Hopital General Idrissa Pouye İdare Müdürü Ababacar Fall katıldı.

T.C. Dakar Büyükelçisi Ahmet KAVAS törende yaptığı konuşmada, projede emeği geçenlere teşekkür ederek, Senegal’de Türkiye Cumhuriyeti adına gerçekleştirilen proje ve iki ülke arasında yürütülen işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TİKA Dakar Program Koordinatörü Kenan Yiğit ise konuşmasında, projenin devamı olarak yerelde eğitimlere devam edileceğini, Senegal’deki sağlık alanında yapılan projeleri artırmak istediklerini söyledi. Yiğit, proje paydaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Hastane İdare Müdürü Ababacar Fall da böyle nitelikli bir eğitim projesinde Senegalli Sağlık çalışanlarının yer almasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, proje için Türkiye Cumhuriyetine, TİKA’ya, Türk ve Sudanlı eğitmenlere teşekkür etti.

Projenin bir sonraki aşamasında Senegalli kursiyerler arasından seçilen eğitici adaylarının Türkiye’ye gelerek ileri düzey eğitimler alması, yerel eğitici kapasitesinin güçlendirilmesi ve bu eğiticilerin Senegal’de diğer sağlık personelini eğitmesi yer alıyor.

TİKA tarafından Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında 2017 yılından itibaren Sudan, Cibuti, Çad, Somali, Gine, Nijer, Gambiya ve Senegal’de düzenlenen Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) eğitimlerinin farklı ülkelerde sürdürülmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Bakü’de “Türk Dünyası Uluslararası Bilgi Şölenine” TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle, Türk Ocakları Genel Merkezi’nin koordinasyonunda  “Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Devletleri ve Türk Dünyası Uluslararası Bilgi Şöleni” Bakü’de düzenlendi. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler...