Haberler

26 Kasım 2021

TİKA’dan Somali’de Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Somali-Güney Batı Federal Bölgesinde gerçekleştirilen “Tarımsal Kalkınma Projesi" kapsamında tohum ve kimyasal gübre desteği sağlandı.

Bölgede faaliyet gösteren CSET (Sosyal ve Ekonomik Dönüşüm Merkezi)  ile TİKA işbirliğinde gerçekleştirilen “Tarımsal Kalkınma Projesi" kapsamında, bölgedeki tarımsal araştırmaları ve üretim faaliyetlerini daha ileriye götürmek, kapasite artırmak ve çiftçilere örnek oluşturmak için 100 çiftçiye tohum ve kimyasal gübre desteği verildi.

Güney Batı Federal Bölgesi’nin tarım alanında geliştirilmesi, tarımsal üretimde verimin ve kalitenin artırılması, bölgenin coğrafi ve iklim özellikleri de göz önünde bulundurulduğunda bölgede yaşanan ve yaşanabilecek muhtemel kıtlık felaketlerine karşı önlem alınması bağlamında daha önce 2020 yılında uygulanan “Tarımsal Kalkınma Projesi” çerçevesinde TİKA tarafından CSET bünyesindeki çiftçilere traktör ile tarım makinesi ve ekipmanları temin edilmişti.

İlk projenin devamı niteliğinde olan bu proje kapsamında da Baidoa’da CSET bünyesinde bulunan 100 küçük ölçekli çiftçiye sertifikalı tohum (Sorgum, Mısır, Börülce Tohumları) ve kimyasal gübre temin edildi.

Projenin teslim töreni TİKA ile CSET işbirliğinde Baidoa’da gerçekleştirildi.

Törene Somali Güneybatı Federal Bölgesi İç İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ile Tarım Bakan Yardımcısı Hassan Said Ali, Somali Federal Cumhuriyeti Başbakanlık Sosyal Hizmetler Müdürü Maryan Adan Amin, Baidoa Bölgesi Belediye Başkan Yrd. Mohamed Jabril Haji, CSET Müdürü Dr. Halid Omar Ali, TİKA Mogadişu PKO Koordinatörü İlhami Turus ve Koordinatör Yardımcısı Uğur Birlik ile projeden yararlanacak çiftçiler katıldı.

Proje ile bu alandaki en savunmasız gruplardan olan çiftçilerin desteklenerek, yükselen girdilerin zorluklarına uyum yeteneklerini artırmalarının sağlanması hedeflendi. Yürütülen proje ile ayrıca, bölgede yaşanacak kuraklık ve kıtlık sorununun çözümüne de destek sağlanması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Ankara’da "Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kongresi” Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazi Üniversitesi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) işbirliğinde 24-26 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da “Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kongresi” düzenlendi. Ankara’da yapılan “Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kongresi’ne”...