Haberler

20 Temmuz 2018

TİKA’dan Somali İşçi Sendikalarına Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FESTU) genel merkezine donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA’nın donanım desteği sağladığı Somali'nin başkenti Mogadişu'da bulunan Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Merkezinin açılışı töreni yapıldı.

Sendika Genel Merkezinin açılış programına, Somali Çalışma ve Sosyal İşler Bakan Yardımcısı Abdulaziz Salih İrman, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz, Somali’deki Türk Kuruluşlarının temsilcileri, Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Ömer Faruk Osman, sendika yetkilileri ve davetliler katıldı.

“Türk ve Somali işçi sendikaları arasında işbirliği köprüsü”

Açılışta konuşan Somali Çalışma ve Sosyal İşler Bakan Yardımcısı İrman; Donanımı TİKA tarafından tamamlanan binanın açılışının Türk ve Somali işçi sendikaları arasında tecrübe alışverişi için işbirliği köprüsü inşa etmeyi amaçladığını dile getirdi. TİKA’nın Somali’de neler yaptığını çok iyi bildiklerini ifade eden İrman, Somali’nin bu iyilikleri asla unutmayacağını söyledi. Türkiye’de kısa süre önce gerçekleşen seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik eden Bakan Yardımcısı İrman ayrıca,  ülkede Somalili işçilerin haklarını korumaya önem veren sivil kuruluşları destekleme konusunda Türk kurumlarının rolünden övgüyle söz etti.

T.C. Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar da binanın, Somali İşçi Sendikaları Birliğinin ihtiyaçlarını karşılayacağını ve sunduğu hizmetlerin hızlanmasına katkıda bulunacağını dile getirdi. Bekar, TİKA'nın Somali'de hayata geçirdiği ve sivil kuruluşları destekleme aşamasına ulaşan projelerin, iki ülke arasındaki sıkı ilişkilerin ürünü olduğunu ve kardeşliği pekiştirdiğini kaydetti.

TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz ise Somali'nin, TİKA'nın kalkınma projesi yürüttüğü 150 ülke arasında en çok faydalanan ülkelerden biri olduğunu, Somali’nin Türkiye için önemli bir ülke olduğunu, TİKA’nın Somali’de uyguladığı projelerin artarak devam edeceğini söyledi.

Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Osman da TİKA'nın, sendika için büyük önem taşıyacak olan yeni genel merkezin donanımındaki rolünden övgüyle bahsetti. Somalili işçilerin çok zor koşullar altında çalıştığını ve sendikanın bu şartlar altında onların haklarını güvence altına almaya çalıştıklarını ifade eden Osman, TİKA’ya ve Türkiye’ye yaptıkları iyiliklerden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Uluslararası kabul gören Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ICFTU) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’ne üye.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ’da Kurumsal Altyapıların Geliştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitimleri Projesi kapsamında, 16-21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Karadağ’da "İnsan Ticareti Suçu Soruşturma Teknikleri Eğitimi" düzenlendi. Karadağ Emniyet Genel Müdürlüğü’nün...