Haberler

31 Ekim 2016

TİKA’dan Sri Lanka’da Çiftçilere Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Trincomalee’nin Kinniya bölgesinde geçimini geleneksel yöntemlerle sürdürdükleri tarım faaliyetlerinden elde eden Müslüman çiftçilere elektrik ve sıvı yakıt ile çalışan pompa desteğinde bulunuldu.

Sri Lanka’da Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları adlı örgütün bağımsızlık talebi ile başlayan ve zamanla Sri Lanka iç savaşına dönüşen 40 yıllık savaş sürecinde, 60 bine yakın sivil hayatını kaybetmiş ve 3 milyon insan yerlerinden edilmişti.  

Sri Lanka’da yaşanan iç savaş esnasında en çok mağdur olan kesimi oluşturan Müslümanlar, sağlanan barış ortamı sonrasında da yerlerine dönmeye başlamış ancak yeniden entegrasyon sürecinde birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardı.

TİKA, Sri Lanka’da yerlerinden edilen Müslümanlara yönelik projelerine bir yenisini ekleyerek, yaşanan iç savaş sürecinde yerlerinden edilen ve 2004 yılında yaşanan tsunami felaketinden en çok etkilenen bölgelerden biri olan 75 bin Müslümanın yaşadığı Trincomalee’ye bağlı Kinniya’da bir projeye daha imza attı.   

Yaşanan tsunami faciasının etkilerinin hâlen devam ettiği Trincomalee’nin Kinniya bölgesinde geçimini geleneksel yöntemlerle sürdürdükleri tarım faaliyetlerinden elde eden Müslüman çiftçilere TİKA tarafından elektrik ve sıvı yakıt ile çalışan pompalar temin edildi. Kuyulardan elde edilen suların içme ve kullanma amaçlı hanelere ulaşımı da TİKA tarafından sağlandı. Böylece sulu tarım yapma imkânına kavuşan çiftçilerin sürdürülebilir gelir elde etmesi sağlanmış oldu.

Kinniya’da düzenlenen ekipmanların teslim törenine Kolombo Büyükelçimiz Tunca Özçuhadar ve TİKA Dakka Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya’nın yanı sıra Kinniya Milletvekili M.S. Thowfeek ve çiftçi aileler katıldı.

Sonraki Haber

Tacikistan Vahdat Merkez Hastanesi’nin İlk Yardım Kliniği Yenilendi

Tacikistan genelinde sağlık alanında önemli projelere imza atan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tacikistan’ın Vahdat Şehri Merkez Hastanesi’nin İlk Yardım Kliniğini yeniledi. TİKA, Tacikistan’da Sovyet döneminden kalan ve günümüze kadar yenilenemeyen hastane ve...