Haberler

30 Nisan 2017

TİKA’dan Sri Lankalı Öğrencilere Okul Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sri Lanka’da 3000 öğrenciye eğitim malzemesi desteğinde bulunuldu.

Sri Lanka’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Sri Lanka’da 3000 öğrenciye eğitim malzemesi desteğinde bulunuldu. Eğitim malzemelerinin dağıtımı dolayısıyla Jaffna’da düzenlenen törene Sri Lanka Demokratik Halk Cumhuriyeti Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı Mijayakala Maheswaran, T.C. Kolombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar, Jaffna vilaayeti yetkilileri, yerel yetkililer katıldı.

Bölgede eğitim faaliyetlerine devam eden 22 okulda eğitim görmekte olan 3.000 çocuğun tören alanına ulaşmalarını müteakip, bayrak töreni düzenlenmiş, yapılan konuşmalardan sonra dağıtım törenine geçildi. TİKA tarafından temin edilen eğitim malzemeleri 1. 5. sınıflar ve 6.-11.sınıflarda eğitim gören öğrencileri kapsıyor.

Törende yapılan konuşmada Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı Mijayakala Maheswaran, yardımları için Türkiye’ye teşekkür ederek, bölgede ihtiyaç duyulan diğer alanlarda da Türkiye’nin desteğini esirgememesini talep etti. Dağıtım töreninin düzenlendiği Jaffan, başkent Colombo’ya 410 kilometre mesafede bulunuyor. Sri Lanka’nın en kuzeyinde yer alan 583.378 nüfuslu “Jaffna Yarımadası”nda ki 15 yerleşim yerinden biri Jaffna şehrinde 2012 nüfus sayımına göre 50.759 kişi yaşıyor.

Genel olarak doğal nüfus artışının görüldüğü şehirde Tamil Kaplanlarınca  1994 yılında başlatılan ve 100.000 kişinin hayatını kaybettiği iç savaş süresince büyük bir göç yaşandı. İç savaş öncesinde 120.000’in üzerinde insanın yaşadığı ve ülkenin en büyük ikinci şehri olan Jaffna’nın nüfusu 20 yılda 50.759’a geriledi. İç savaş öncesinde 14.000’in üzerinde olan Müslüman nüfus baskılar nedeniyle göç etmek zorunda kalmıştı. 2009 yılında düzenin sağlanmasının akabinde bölgeye daha önce yerlerinden uzaklaştırılmış olan Müslümanların geri dönüşü devam ediyor. 

Sonraki Haber

Priştine Belediyesi Süt Üreticilerine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Kosovalı çiftçileri kalkındırmaya yönelik olarak başlattığı “Tarımsal Kalkınma Programı” devam ediyor. Mamuşa’da 45 Türk çiftçiyi, Mitroviça’da 27 Arnavut çiftçiyi modern tarım alet ve makineleri ile intansif tarıma geçirerek kaliteli...