Haberler

26 Temmuz 2018

TİKA’dan Sudan’da “Afet ve Acil Durum Müdahaleleri” Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma Eğitim Merkezi (SESRIC) ile Türkiye ve Sudan Sağlık Bakanlıklarının katkılarıyla Sudan’da gerçekleştirilen “Afet ve Acil Durum Müdahaleleri” eğitiminin 3. etabı tamamlandı.           

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer eyaletlerden gelen 33 yeni kursiyer ile önceki eğitimlerde başarı göstermiş 14 Sudanlı eğitici adayın katıldığı eğitimlerde İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden gelen uzmanlar tarafından ADG+ eğitim modülüne yönelik hastane ve acil durum öncesi müdahale ve acil müdahale ambulans hizmetleri kapsamında teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi. Eğitimlere Türkiye’den gelen uzmanların yanı sıra daha önce Hartum ve Türkiye’deki eğitimlere katılarak eğitmen adayı olan Sudanlı sağlık personelleri de katkıda bulundu.

Programda başarı gösteren kursiyerlere sertifikalarının verildiği törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti Hartum Büyükelçisi Doç. Dr. İrfan Neziroğlu, TİKA’nın Sudan’da başta sağlık olmak üzere her sektörde çok faydalı projelere imza attığını belirterek Sudan’ın gelişmesine önemli katkılar sağladığını ve programların devam edeceğini ifade etti.

Sudan Federal Sağlık Bakanlığı Sağlık ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Dr. El Mueyz Eltayep Ahmed, Sudan’ın sağlık altyapısına katkılarından dolayı TİKA’ya ve T.C Sağlık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü uzmanlarına teşekkür etti. Dr. Mueyz, benzer programlarla Sudan’ın sağlık kapasitesinin artırılması için Türkiye’den özellikle de TİKA’dan daha çok destek beklediklerini belirtti.

Sertifika töreninde konuşan TİKA Hartum Koordinatörü Celalettin Güngenci, daha önce TİKA tarafından yapılan Hartum Mesleki Eğiticilerin Eğitimi Merkezi’nin bugün bu projeye ev sahipliği yapmış olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Katkılarından dolayı Türkiye’den gelen eğiticilere ve Sudan tarafından destek veren tüm yetkililere teşekkür eden Güngenci, TİKA olarak Sudan’ın sağlık alt yapısının geliştirilmesine yönelik programlara devam edeceklerini ifade etti.

Sonraki Haber

"Afrika'da Türkiye'ye büyük bir muhabbet var"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10. Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Güney Afrika'daki temaslarına eşlik eden TİKA Başkanı Serdar Çam, "Afrika'da Türkiye'ye büyük bir muhabbet var. Büyük bir ilgiyle, alakayla karşı karşıyayız. Bu...