Haberler

23 Aralık 2018

TİKA’dan Sudanlı Engelli Eğitim Merkezi Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu işbirliğinde, Sudan Khartoum Cheshire Home (KCH) Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi eğiticilerine Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.

TİKA tarafından KCH Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden aralarında uzman doktor, fizyoterapist ve teknik eğitmenlerin bulunduğu 10 eğiticiye Ankara’da 15 günlük eğitim programı düzenlendi. Eğiticilere Ankara Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun öğretim elemanları tarafından ortez – protez konuları, hastaların protezle rehabilitasyonları, protezle yürüyüşlerinde karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve çözülmesi konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğitim kapsamında eğiticilerle birlikte Türkiye’ye getirilen 3 Sudanlı engelliye ortez tedavisi uygulandı.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan Sudanlı heyet TİKA’da düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Törende konuşan Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Menal Mustafa,  “Sağlanan eğitim programından dolayı TİKA’ya ve Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna teşekkür ediyorum.” dedi. Mustafa, Ankara’da edindikleri mesleki bilginin ülkelerinde bedensel engellerin rehabilitasyonunda önemli bir ilerleme sağlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan’a gerçekleştirdiği ziyaretinde gündeme gelen, Sudan’ın önde gelen rehabilitasyon merkezlerinden olan ancak ilkel şartlarda faaliyet gösteren Khartoum Cheshire Home (KCH) Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kapasitesinin artırılmasına yönelik bir çalışma başlatılmıştı.

Ortez-protez üretim atölyesi bulunan ve rehabilitasyon eğitimlerinin verildiği merkezin şartlarını, kapasitesini ve ihtiyaçlarını tespit etmek ve Türkiye’de gerçekleştirilecek eğitim konularını belirlemek üzere Ankara Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Ortopedik Protez ve Ortez Bilim Doktoru Prof. Dr. Serap Alsancak merkeze teknik ziyaret gerçekleştirmişti.

Merkezin daha iyi şartlarda hizmet vermesi amacıyla fiziki kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Sonraki Haber

Makedonya’da Türkçe Eğitim Bayramı Kutlandı

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı, törenle kutlandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Makedonya Başbakan Yardımcısı ve...