Haberler

08 Ocak 2021

TİKA’dan Suriye’nin Kuzeyinde Tarıma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Afrin Bölgesi’nde “Çilek Bahçeleri Projesi” hayata geçirildi.

Afrin Bölgesinde ana geçim kaynağını tarım sektörü oluşturuyor. Bölgede toplam 150.000 hektar tarım arazisi ve bu arazileri işleyen yaklaşık 22.500 çiftçi bulunuyor. Zeytini ile ön planda olan bölge, iklimi itibariyle çilek yetiştiriciliğine de uygun.  Ancak bölgede yetiştiriciliği yapılamayan çileğin talebi bölge dışından karşılanıyor.

TİKA ve Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliğinde hayata geçirilen proje ile TİKA tarafından çilek bahçeleri kurulumu gerçekleştirilerek, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere çilek yetiştiriciliği eğitimleri verildi.

Küçük arazi sahiplerinin üretime katılması ve geçim kaynaklarının çeşitlendirilerek gelirlerinin yükseltilmesinin amaçlandığı proje kapsamında, bölgede üretici başına 1 dekar ile sınırlı olmak üzere çilek bahçeleri tesis edildi.

Proje sayesinde çileğin üretiminin yaygınlaştırılması, üretim miktarının yükseltilmesi, bölge üreticilerinin refah seviyesinin arttırılarak, çilek ihtiyacını diğer bölgeler yerine kendi içinden karşılayarak küçük arazilerin üretime kazandırılması amaçlanıyor.

Bölgede TİKA tarafından gerçekleştirilen mikro ölçekli ve gelir getirici tarım projelerinin önümüzdeki dönemlerde de sürdürülmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler Mesleki Gelişim Eğitim Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler Mesleki Gelişim Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe dil okuluna donanım desteğinde bulundu. Genelkurmay Başkanlığına bağlı Mesleki Gelişim Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Bosna Hersek...