Haberler

10 Ocak 2022

TİKA’dan Tacikistan’da Bilgisayarlı Müzik Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kültür Bakanlığına bağlı Duşanbe’deki Miratullo Atoyev Orta Öğretim Yatılı Sanat Okulu ve Ziyodullo Şahidi Orta Öğretim Yatılı Müzik Okulu'nda iki sınıfı yenileyerek, bilgisayarlı müzik nota eğitim laboratuvarı kurdu.   

Laboratuvarların açılışı Tacikistan Kültür Bakan Yardımcısı Manuçehr Şarifzoda,  TİKA Duşanbe Program Koordinatörü İbrahim Erbir ve Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçiliği temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan TİKA Koordinatörü İbrahim Erbir, “Bu yıl Tacikistan'da 32 projeyi hayata geçirdik ve Duşanbe'deki iki okulda kurduğumuz müzik laboratuvarları beni en çok heyecanlandıran projelerden biri oldu. Projemizle Tacikistan'da kültür ve sanatın gelişmesine önemli katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. İnşallah, bu okullardan yetişen öğrenciler arasından büyük sanatçılılar çıkacaktır. TİKA olarak böyle bir projeyi gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Tacikistan Kültür Bakan Yardımcısı Sayın Manuçehr Şarifzoda ise konuşmasında,  okullarında böyle bir projenin gerçekleştirilmiş olmasından dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, iki devlet arasında kültürel alanında daha yakın işbirliği temennisinde bulundu. Şarifzoda, “Tüm modern donanımlara sahip bu laboratuvarlar, çocuklarımızın gelecekte seçkin sanatçı, müzisyen ve besteciler olarak yetişmelerine katkı sağlayacak ve Tacikistan'ı uluslararası arenada onurla temsil etmelerine imkân verecektir. Gelecek yıl ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü ve birçok kültürel etkinliği birlikte gerçekleştirebileceğimizi umuyorum." dedi.

Törende okul öğrencileri tarafından bir de konser verildi.

Sonraki Haber

Gine’de Afrika Ahşap El Sanatları Üretimi İle Gençlere İstihdam

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gine’nin başkenti Konakri’de ahşap el sanatları alanında faaliyet gösteren 250 üyeli ALLALAKE INTERNATIONAL (AIFAC) derneğine ekipman desteğinde bulundu. İki yüz elli üyeli derneğin modern ekipmanlar ile daha kaliteli ürünler...