Haberler

18 Ağustos 2023

TİKA’dan Tacikistan’da Çocuk Islahevine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tacikistan'da Duşanbe Çocuk Islahevinde bulunan çocuk hükümlülere grafik tasarım, muhasebe ve yazılım gibi konularda mesleki eğitim verilerek tahliye sonrası toplumsal hayata kazandırılmaları ve meslek sahibi olmalarının sağlanması amacıyla bilgisayar sınıfı kuruldu.

TİKA'nın yürüttüğü Mesleki Eğitim ve İstihdamı Artırma Programı (MESİP) kapsamında Duşanbe’de bulunan çocuk ıslahevindeki 70 çocuk mahkumun tahliye sonrası toplumsal hayata kazandırılmaları ve meslek sahibi olmalarının sağlanması amacıyla kurulan sınıfta; bilgisayar programcılığı, grafik tasarım ve muhasebe alanlarında mesleki eğitimler verilmeye başlandı.

İki etaptan oluşan projenin ilk aşamasında; eğitim için gerekli olan bilgisayar ile diğer tüm ekipmanlar temin edilerek ıslahevinin eğitim altyapısı ve kapasitesi güçlendirildi. İkinci aşamada ise çocuklar için kurulan modern eğitim merkezinde TİKA, İlmhona ve Alif Akademi dernekleri iş birliğinde üçer aylık kurslar halinde mesleki eğitimler verilmeye başlandı.

Proje kapsamında, bilgisayar programcılığı eğitimini başarıyla tamamlayan başarılı 20 öğrenciye sertifika verildi.

Sonraki Haber

Türkiye'den Venezuela'ya "Müzikle" Dostluk Köprüsü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Venezuela Çocuk ve Genç Orkestraları ve Koroları Sistemi'ne 32 müzik enstrümanı temin edildi. Türkiye'nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu müzik enstrümanlarının tesliminde yaptığı değerlendirmede, Venezuela'da 1 milyondan fazla çocuk...