Haberler

24 Haziran 2021

TİKA’dan Tacikistan’da Türkçe Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan Türkçe Eğitim Merkezi ve Lingafon Sınıfı, “Dostluk Akşamı” adıyla düzenlenen program ile açıldı.

Tacikistan Kamu Yönetimi Akademisi işbirliğinde düzenlenen açılışa, Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçisi Emre Zeki Karagöl, Tacikistan Kamu Yönetim Akademisi Rektörü Prof. Dr. Abduhalil Gafurzoda, TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir ve Duşanbe TÖMER Merkezi Müdürü İsmail Doğan katıldı. 

Açılışı yapılan eğitim merkeziyle birlikte, akademide Türkçe seçmeli ders olarak tüm öğrencilere açılacak ve Türkçe dersleri TÖMER tarafından eğitim merkezinde daimi olarak görevlendirilecek bir Türkçe okutmanı tarafından verilecek. Proje ile Türkçe, ilk defa Tacikistan'da bir eğitim kurumunda resmi seçmeli ders olarak okutulacak, öğrenci diploma notuna yansıyacak ve transkriptinde yer alacak. 

Gerçekleştirilen bu proje ile başta Tacikistan'ın farklı kurum ve kuruluşlarında görev yapan devlet memurları olmak üzere akademide eğitim alan tüm öğrencilerin Türk dilini ve kültürünü öğrenmeleri için bir olanak sağlandı.

Tacikistan Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Akademisi doğrudan Tacikistan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olup, ülkedeki tüm kamu personelinin eğitiminin yanı sıra lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitimler veriyor. Akademi, hâlihazırda 3 fakülte ve 16 bölümünde 6.000’den fazla öğrencinin eğitim aldığı ve mezunları arasında pek çok bakan ve üst düzey bürokratların olduğu tek devlet kurumu olma özelliğini taşıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Suriye'de Hayvancılıkla Geçinen Girişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde hayvancılığın desteklenmesi amacıyla bölgedeki girişimcilere 109 yayık makinesi ve 24 yem kırma makinesi temin etti. TİKA, Suriye'de yem girdi maliyetlerinin yüksek olması ve hayvansal ürünlerin...