Haberler

06 Mart 2020

TİKA’dan Tacikistan’da Yükseköğretime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 1.200’den fazla öğrenciye sahip Tacikistan Devlet Sanat ve Tasarım Enstitüsünün 2 atölyesini yeniledi.

Açılış törenine Tacikistan Devlet Sanat ve Tasarım Enstitüsü Rektörü Jamshed Ganizoda, Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçisi Ali Rifat Köksal ve TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk katıldı.

Enstitü Rektörü Ganizoda açılışta yaptığı konuşmada, enstitünün kuruluşundan bu yana TİKA’nın vermiş olduğu desteklerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, işbirliğinin artarak devam etmesini arzu ettiğini belirtti.

Tacikistan’ın kültür ve sanat hayatına kazandırılacak yetenekli gençlerin daha iyi şartlarda eğitim almalarına imkân sağlamak amacıyla yenilenen atölyeler, iç tasarım, tekstil ve dikiş nakış bölümü öğrencilerinin hizmetine sunuldu. TİKA tarafından teknolojik ekipmanlarla donatılan atölyeler sayesinde öğrenciler, hazırladıkları tasarımları en iyi şekilde kıyafetlere dönüştürebilecekler.

Enstitü ’de ekipman yetersizliği nedeniyle kapanmak üzere olan, Grafik Baskı bölümü bünyesinde faaliyet gösteren Lino Gravür atölyesi, TİKA tarafından yenilenerek, öğrencilerin çizimlerini gerçekleştirdikleri eserleri baskı makinesi yardımıyla basabilecek ve sergilenebilecek hale getirildi.

Tacikistan’da nitelikli sanatçı ve tasarımcılar yetiştirmek amacıyla 2013 yılında kurulan ve Tacikistan Cumhuriyeti’nin en genç Yükseköğretim Kurumu olma özelliğine sahip olan Tacikistan Devlet Sanat ve Tasarım Enstitüsü bünyesinde bugüne kadar 4 farklı atölye yenileyen TİKA, Ahşap Oyma ve Vitray Bölümlerine ait atölyelerin yenilenmesi projesini geçtiğimiz yıllarda tamamlamıştı.

Sonraki Haber

Afganistan Arşiv Heyetine Mesleki Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle, Afganistan Milli Arşiv İdaresi Başkanlığı heyeti, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivini ziyaret etti. Afganistan Milli Arşiv İdaresi heyetine, Osmanlı Arşivleri Dairesi Başkanlığında, tarihi eserlerin ve...