Haberler

07 Ağustos 2020

TİKA’dan Tacikistan'da Anne Çocuk Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de bulunan İstiklal Devlet Hastanesine işitme kaybı tespit edilen bebeklerin daha ileri bir testten geçirilmesi için ihtiyaç duyulan Klinik Bera cihazları desteğinde bulundu.

TİKA’nın Tacikistan’da yürüttüğü “Ana-Çocuk Sağlığını Destekleme Programı” kapsamında verilen cihazların teslim törenine, Tacikistan Sağlık Bakanı Jamoliddin Abdullo Abdullozoda katıldı.

Abdullozoda, TİKA’nın ana çocuk sağlığı alanında yürüttüğü projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, benzer projelerin ilerleyen dönemde de artarak devam etmesi arzusunda olduklarını belirtti.

TİKA tarafından 2018’de başlatılan ve 2 yıldır devam eden program kapsamında ilk aşamada Tacikistan’ın farklı bölgelerinden Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından seçilen 33 doktora, yenidoğan bebeklerde işitme tarama testi konusunda Türkiye’den getirilen 4 uzman doktor tarafından eğitim verilmişti.

Eğitim programında başarılı olan Pediatri ve KBB doktorlarından oluşan 8 kişilik heyet, Türkiye’ye gönderilmiş ve daha ileri bir eğitim almıştı.  Bir sonraki aşamada, Türkiye’de eğitim gören Tacik doktorların görev yaptığı 4 ayrı bölgedeki hastanelere işitme tarama cihazları temin edilmişti.

Son aşamada ise bölgelerdeki hastanelerde yapılan testlerde işitme kaybı tespit edilen bebeklerin daha ileri bir testten geçirilmesi için ihtiyaç duyulan Klinik Bera cihazı donanımları ile birlikte Başkent Duşanbe’deki İstiklal Devlet Hastanesine yerleştirildi. TİKA tarafından temin edilen cihazlar sayesinde işitme kaybı tespit edilen bebeklerin işitme kaybı seviyelerinin tam olarak tespit edilmesi ve ne şekilde tedavi edilmeleri gerektiğinin belirlenmesi mümkün olacak.

Sonraki Haber

TİKA Kamerun’da Eğitime Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’un Foumban şehrinde eğitim altyapısının desteklenmesi amacıyla 700 öğrenci kapasiteli Ortaokula 2 derslikli ek hizmet binası inşa etti. Foumban şehri Njimom kasabası Foyet köyünde bulunan ve hem ortaokul...