Haberler

07 Aralık 2021

TİKA’dan Tanzanya’daki Fizyoterapistlere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tanzanya’nın en büyük hastanesi olan Muhimbili Devlet Hastanesi’nden fizyoterapist ve teknikerlerden oluşan 17 kişilik gruba Mloganzila kampüsünde 5 günlük elektroterapi eğitim programı düzenlendi.

Halk Sağlığı Eğitim Programı (HASEP) kapsamında Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanlığı (DİOD) Eğitim Projeleri Koordinatörlüğü uhdesinde projelendirilen eğitim programı sayesinde teorik ve pratik yetkinliklerini geliştiren kursiyerler, hastanede atıl durumda bulunan fizyoterapi cihazlarını kullanma becerisi kazandılar.     

Program sonrası kursiyerlere sertifikalarının dağıtıldığı törende konuşan Başhekim Yardımcısı Dr. Julieth Magandi, “Sağlanan eğitim programından dolayı Türkiye Cumhuriyeti'ne ve TİKA’ya teşekkür ediyorum.” dedi. Programdan edindikleri mesleki bilginin ülkelerinde özellikle fiziksel hareket kısıtlaması olan insanların rehabilitasyonunda önemli bir ilerleme sağlayacağını belirten Dr. Magandi, TİKA ve Muhimbili Devlet Hastanesi arasında süregelen iş birliğinden duyduğu memnuniyeti belirterek, bunun güçlenerek devam etmesi temennisinde bulundu.

Türkiye’nin sağlık sisteminin dünya genelinde çok iyi bir konumda olduğunu ve bu tecrübenin dost ve kardeş ülkelere aktarılmasına azami önem verildiğini belirten T.C. Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu, TİKA projeleri başta olmak üzere bütün imkanlarla Tanzanya’nın sağlık alanında gelişimine katkı sunulmaya devam edileceğini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kenya’da Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en büyük gecekondu mahallesi olan Kibera mahallesindeki Kibera Lisesi Kütüphanesinin tadilatını yaparak ekipman desteğinde bulundu. Proje kapsamında, 750’nin üzerinde öğrencinin...