Haberler

26 Mayıs 2023

TİKA’dan Tarım Enstitüsü Personeline Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Bosna Hersek’in Teşan şehrinde atık su testleri eğitimi gerçekleştirildi. Eğitime, Una Sana Kantonu Tarım Enstitüsünde görevli laboratuvar personeli katıldı.

Toprak, gıda, bal ve hayvan yemi üzerine Bosna Hersek ve Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliğe sahip analiz hizmeti sunan Una Sana Kantonu Tarım Enstitüsü test laboratuvarı personeline yönelik atık su testleri eğitimi verildi.

TİKA’nın destekleriyle düzenlenen eğitim ile enstitü, akreditasyon alarak Una Sana Kantonu’ndaki tek yetkili test merkezi olacak.

2000 yılında kurulan Una Sana Kantonu Tarım Enstitüsü Test Laboratuvarı, ISO/IEC 17025 uluslararası standart yetkinliğine sahip olup kanton sınırları içerisindeki sekiz farklı belediyedeki çiftçilere ve firmalara yönelik yılda 1000’den fazla analiz hizmeti vermektedir.

Önceki yıllarda, TİKA tarafından enstitüsü bünyesinde hizmet veren laboratuvara teknik ekipman desteği sağlanmıştı.

Sonraki Haber

TİKA'nın Destekleriyle Gana'da "Cezeri Laboratuvarı" Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gana'nın Tamale şehrinde bulunan Tamale Teknik Üniversitesi (TaTU) bünyesinde akademisyenlerin ve öğrencilerin, 3D tasarım ve üretimin yanı sıra AR-GE çalışmalarını yapabilecekleri “Cezeri Laboratuvarı” kuruldu. Cezeri Laboratuvarı'nın açılış törenine;...