Haberler

25 Mayıs 2018

TİKA’dan Telafer’de Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak Telafer’de DEAŞ saldırıları sonucu tahrip olan bir ilkokul, bir ortaokul ve bir lise olmak üzere toplam üç okulun tadilatını tamamlayarak Telaferli Türkmen çocukların yeniden eğitim yuvalarına kavuşması sağladı.

Faaliyet coğrafyasında eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA, Irak Telafer’de Al-Raye İlkokulunun tadilat ve donanımını gerçekleştirdi. Al-Raye İlkokulu için tadilat ve donanım sonrası düzenlenen açılış programına, TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Telafer Belediye Başkanı Muhsin Çolak, okul yöneticileri ve öğretmenleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Al-Raye ilkokulunda ikili öğrenim ile sabahları 650 kız öğrenci, öğleden sonraları ise yaklaşık 500 öğrenci eğitim görüyor. TİKA Koordinatörü Esmer yaptığı konuşmada, TİKA’nın faaliyetlerinde öncelikli alanların başında eğitim sektörünün geldiğini, tamamen harap olan ilçede, bu projeyi tamamlayarak daha iyi bir eğitim öğretim alacak Telaferli öğrencilere böyle bir hizmet vermekten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Al-Raye İlkokul Yöneticileri ise öncelikle projeden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Al-Raye İlkokulu’nun tüm derslikleri, öğretmen odaları ve ortak kullanım alanları yenilendi, okul duvarları ve derslikler boyandı. Ayrıca okulun tüm eğitim malzemeleri temin edildi.

Sonraki Haber

Gostivar Halkına Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’da Gostivar Dr. Ferit Murad Devlet Hastanesi’ne ambulans desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından Gostivar Dr. Ferit Murad Devlet Hastanesi’ne temin edilen ambulanslar acil yardım ve hastane hizmetlerinde yaşanan sıkıntıları...