Haberler

19 Mayıs 2017

TİKA’dan Tiran Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi’ne Yeni Kütüphane ve Amfi

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı tarafından Tiran Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi’ne ait kütüphane genişletilip fiziksel altyapısı iyileştirilerek oturum, söyleşi vb. etkinlikler için kullanılabilecek çok amaçlı bir amfinin de kurulumu gerçekleştirildi. 

Proje açılışından fakültede düzenlenen açılış törenine Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim ve Spor Bakanı Lindita Nikolla, T.C. Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, TİKA Tiran Program Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Yabancı Diller Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artur Sula ile birlikte çok sayıda öğrenci, öğretim üyesi ve basın mensubu katıldı.

Fakültenin Slav ve Balkan Bölümü’ne bağlı Türk Dili Dalı’nın da bu projeden faydalanması öngörülüyor.

Kurdele kesimi ve iki ülkenin ulusal marşlarının okunmasının ardından Dekan Prof. Dr. Sula yaptığı konuşmasında, amfi eksikliğinin giderilmesinden ve kütüphane alanlarının genişletilmesinden dolayı TİKA’ya minnettar olduğunu belirterek, ileride de bu işbirliğinin devam etmesini arzuladığını söyledi.

Eğitim ve Spor Bakanı Nikolla ise, yapılan desteklerden sadece Türk Dili Dalında okuyan öğrencilerin faydalanmayacağını, söz konusu yardımların fakültede okuyan tüm öğrencilere hizmet sağlayacağından ötürü eğitim kalitesinin yükseleceğini öngördüklerini belirtti ve TİKA başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

TİKA Tiran Program Koordinatörü Ümütlü, TİKA’nın yaptığı projelerle Türkiye’nin dostluk elinin hissedilmesi gayesini içeren mesaj vermek istediğini söyledi. İnsan yetiştirmenin bir ülkenin geleceği için en önemli şey olduğunu, bunun ise eğitim alanında yapılacak işlerle, aklı ve kalbi hür nesiller yetiştirilerek sağlanabileceğini söyleyen Ümütlü, bu kapsamda eğitim alanında yatırım yapmaktan ayrıca memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Büyükelçi Hidayet Bayraktar ise, Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin en önemli boyutlarından birisinin eğitim ve kültür alanlarındaki işbirliği olduğunu, bu alandaki projelerin gerçekleştirilmesinde Arnavutluk Eğitim ve Spor Bakanlığı’nın gösterdiği işbirliğinin bu yatırımların artmasına teşvik ettiğini söyledi. Bayraktar, eğitim alanındaki işbirliğinin devam edeceğini belirterek; son zamanlarda gerek Tiran Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi gerekse Tiran ile İşkodra Yunus Emre Kültür Merkezleri’nde Türkçe dilinin öğrenilmesi noktasındaki ilginin artması nedeniyle mutluluk duyduğunu ifade etti.  

Sonraki Haber

TİKA Kosova’da Kadın İstihdamını Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova’da kadınların meslek sahibi olmalarını ve ekonomide kadın istihdamının arttırılması çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Kosova'nın tarihi şehirlerinden biri olan Gilan’da yaşayan soydaşlarımız tarafından Türk ve Arnavut kardeşliğini geliştirmek...