Haberler

10 Nisan 2020

TİKA’dan Tunus’ta Pandemi Hastanesine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’ta Covid-19 hastalarının tedavisi için tahsis edilen hastaneye acil olarak ihtiyaç duyulan tıbbi görüntüleme sistemi temin edildi.

Başkent Tunus’un Ariana bölgesinde yer alan Abderrahman Memi Kalp ve Göğüs Hastalıkları Üniversite Hastanesi, Tunus Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 olduğu tespit edilen hastalara özel hizmet vermek üzere tahsis edilmişti.

Salgının henüz zirve noktasına ulaşmadığı ve her geçen gün hasta sayısının artması beklenen Tunus’ta, Covid-19 tanısı konan hastaların tedavi edildiği hastanenin radyoloji kapasitesi, TİKA tarafından sağlanan radyolojik görüntüleme sistemi, DXR düz panel dedektör ve bir adet kuru lazer repografik yazıcı ile desteklendi.

TİKA tarafından verilen destek ile hastanenin günlük radyolojik görüntüleme kapasitesinin iki katına çıkarılması ve çekilen görüntülerin kablosuz aktarımının sağlanması hedefleniyor.

Böylece hastalığın sağlık personeline bulaşma riskinin azaltılması, hastaların tedavisinde zaman kazanılması ve mobil olan sistem ile yoğun bakım ünitesindeki hastaların da radyolojik görüntülemesinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

TİKA Tunus Koordinatörü Saliha TUNA, Covid-19 pandemisiyle mücadelenin ancak uluslararası dayanışmayla başarıya ulaşabileceğini belirterek, TİKA olarak Tunus’un Korona ile mücadelesine katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ve Türkiye’nin Tunus halkı ve devletiyle dayanışmaya devam edeceğini ifade etti.

Tuna, TİKA’nın ayrıca maske, tulum ve önlük gibi koruyucu tıbbi malzemenin üretimine destek sağlamak üzere Tunus Ulusal Zanaatlar Ofisi (l’ONA) ile ortak bir projenin hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kovid-19 Salgını Nedeniyle Kuzey Makedonya'da Yardım Paketi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Kuzey Makedonya'da 2 bin 500 adet yardım paketi dağıtımına başladı. Gıda, temizlik ve hijyen malzemesinden oluşan yardım paketlerinin dağıtımı Abdülhakim Hikmet Doğan...