Haberler

13 Ocak 2021

TİKA’dan Tunus’taki Üniversite Hastanesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mednin Habib Burgiba Üniversite Hastanesine Hemodiyaliz Ünitesi Desteğinde bulundu.

Mednin bölgesinin en büyük hastanesi olan Mednin Habib Burgiba Üniversite Hastanesinde yoğun bakım servisi ile hemodiyaliz servislerinin hastanenin birbirine uzak bölümlerinde yer almaları nedeniyle, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören kronik böbrek yetmezliği hastalarına hemodiyaliz hizmeti sağlanmıyordu. Sürekli hemodiyaliz tedavisine ihtiyaç duyan hastalar ise Sfax, Tunus gibi büyük şehirlerde bulunan hastanelere transfer edilmek zorunda kalıyordu.

Mednin Habib Burgiba Üniversite Hastanesi Müdürlüğünün talebi üzerine proje yürüten TİKA, Covid-19 ve diğer sebeplerle izole edilmesi gereken ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören böbrek yetmezliği hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere hastaneye hemodiyaliz makinası ile bir mini su arıtma istasyonunda oluşan mobil hemodiyaliz ünitesi desteğinde bulunuldu. Cihazlar, TİKA yetkilileri tarafından Mednin Habib Burgiba Üniversite Hastanesine teslim edildi.

 

Sonraki Haber

TİKA tarafından Afganistan’da Kurulan Mevlâna Kütüphanesine Kitap Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye’den getirilen kitaplar, başkent Kabil’de bulunan Şehit Prof. Rabbani Üniversitesinde bulunan Mevlana Kütüphanesine teslim edildi. TİKA tarafından 3 ay önce üniversitenin Yabancı Diller Fakültesi Türkoloji Bölümünde kurulumu...