Haberler

08 Haziran 2016

TİKA’dan Tunus’un Teknik Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tunus Cumhuriyeti Hidrolik Sondaj İşleri Genel Müdürlüğü arasında teknik işbirliği programı başlatıldı.

Tunus Cumhuriyeti Tarım, Su Kaynakları ve Balıkçılık Bakanlığı’na bağlı olarak 1969 yılında faaliyete başlayan Hidrolik Sondaj İşleri Genel Müdürlüğü, Tunus’un Kasserin, Gafsa, Gabes ve Tunus gibi çeşitli bölgelerinde bulunan merkezleri vasıtasıyla ülke genelinde hidrolik ve sondaj işlerinde kamu hizmeti veriyor.

2016 yılı içerisinde teknik yetersizlikler nedeniyle ertelemek durumunda kaldıkları 21 adet sondaj projesini gerçekleştirme noktasında, kurumsal kapasitelerini arttırabilmek, teknik personel ve mühendislerinin uzmanlaşması sağlayabilmek amacıyla TİKA işbirliğinde ekipman desteği ve eğitim programlarının düzenlenmesi planlandı.

Bu kapsamda, ekipman desteğinin birinci aşaması el aletleri takımları TİKA Tunus Program Koordinasyon Ofisi tarafından temin edilerek Sondaj İşleri Genel Müdürlüğüne teslim edildi.

Törende konuşan Sondaj İşleri Genel Müdürü, TİKA’nın desteğinden dolayı teşekkür ederek programın devamını çok önemsediklerini, bu alanda Türkiye’nin deneyiminin Tunus’a aktarmak istediklerini ve işbirliğinin artarak devam etmesini temenni ettiklerini ifade etti.

Ekipman desteğinin ikinci ayağını oluşturan teknik sondaj alet ve malzemelerinin Ağustos ayı içerisinde teslim edilecek. Teknik işbirliği programı kapsamında yıl içerisinde sondaj teknikleri, teknik araçların kullanımı ve bakımı gibi konularda Türkiye ve Tunus’ta eğitim programları düzenlenerek Türkiye’nin bu konulardaki tecrübelerini aktarması planlanıyor. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Tarıma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova’da halkın büyük çoğunluğunun geçimini tarımdan sağladığı tek Türk Belediyesi olan Mamuşa’da tarım desteğinde bulundu. Türklerin çoğunlukta olduğu ve Türklerin yönettiği, Kosava’daki tek Türk Belediyesi olan Mamuşa, Kosova’da...