Haberler

03 Mart 2020

TİKA’dan Türk – Afgan Dostluğuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla, Türkiye ve Afganistan arasında 1 Mart 1921’de imzalanan Türkiye-Afganistan İttifak Antlaşması’nın 99. yıl dönümü dolayısıyla başkent Kabil’de “Türkiye-Afganistan Dostluk Günü”  düzenlendi.

Türkiye-Afganistan Dostluk Günü dolayısıyla düzenlenen törene Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, Türk kurumlarının temsilcilerinin yanı sıra Afgan bakanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının üzerinden 99 yıl geçtiğini söyledi. Esasında yüzyıllar öncesine dayanan iki ülke dostluğunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Amanullah Han’ın yakın dostluğuyla farklı bir boyut kazandığını ifade eden Çal, o günden bugüne bu dostluğun pekişerek devam ettiğini belirtti. Çal, TİKA’nın Afganistan’daki üç ofisiyle başta eğitim ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde bu dostluğun gereğini yerine getirmeye çalıştığını ve şu ana kadar 1300’ün üzerinde proje ve faaliyet gerçekleştirdiğini kaydetti.

Büyükelçi Ertuğrul da Türkiye-Afganistan dostluğunun yaklaşık 4 bin yıl öncesine dayandığını, son 100 yılda daha da derinleşerek çeşitlendiğini ve her alana yansıdığını vurguladı.

Afganistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Sayed Enver Sadat da iki ülkenin dostluğunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Amanullah Han’nın çabalarıyla perçinleştiğini söyledi. Türkiye’nin Afganistan için ayrı bir öneme sahip olduğunu hatırlatan Sadat, ”Türkiye Afganistan’da hiçbir beklenti içerisinde bulunmadan 1000’in üzerinde proje hayata geçirdi, ülkemizin kalkınması ve istikrarı için elinden gelen çabayı gösterdi.” dedi.

Büyükelçiliğimiz ile birlikte Kabil’in Pağman ilçesinde bulunan Afgan Türk Dostluk Korusuna fidan dikimi sonrası şiir dinletisi ve skeç gösterileri ile devam eden tören, Türk mutfağına özgü yemek ikramıyla son buldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Paraguay’a Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Paraguay’ın Başkenti Asuncion’da bulunan Santisima Trinidad Anne Çocuk Hastanesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi kurdu. Paraguay’daki en büyük iki anne çocuk hastanesinden biri olan Santisima Trinidad Anne Çocuk Hastanesinin...