Haberler

28 Mart 2019

TİKA’dan Türkiye Milli Pediatri Derneğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Türk bilim insanlarının Panama’da Uluslararası Pediatri Birliği (IPA) kongresine  katılımı sağlandı.  

Dünyada 144 ülke çocuk sağlığı derneklerinin üyesi olduğu, bir milyon çocuk hekimini temsil eden Uluslararası Pediatri Birliği (IPA), Panama’da düzenlediği kongre’de çocuk sağlığını tehdit eden bir çok konuyu gündemine aldı. Birlik, Sadece sağlık alanında değil yoksulluk, savaş, göç, çocukların eğitimi, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi gibi bir çok alanda farkındalık yaratmak ve dünyada çocuk ve ergen sağlığını koruma, iyileştirme amacıyla birçok çalışma yürütüyor.

Türkiye’nin Panama Büyükelçisi Sayın Deniz Özmen’in de katıldığı kongreye dünyanın dört bir yanından çocuk hekimleri katıldı.

Kongrede ayrıca IPA Genel Kurul toplantısında IPA’nın gelecek Başkanı’nı belirlemek üzere seçim yapıldı. IPA’ya üye olan bazı ülke dernekleri tarafından aday gösterilen Türkiye Milli Pediatri Derneği (TMPD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu birçok delegenin katılımıyla gerçekleştirilen seçimde IPA’nın gelecek Başkanı seçildi. Dr. Hasanoğlu bu görevde hizmet edeceği 2 yılın ardından görevine IPA Başkanı olarak devam edecek. Dr. Hasanoğlu 1992 yılında Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın ayrılmasından sonra göreve gelen ilk Türk hekim oldu.

Sonraki Haber

'TİKA, İhtiyaç Sahibi Olanlara Elini Uzatmak Kültürünün Bir Parçası'

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov tarafından kendisine takdim edilen Liyakat Nişanı'nı almak üzere gittiği Üsküp'te AA muhabirine açıklamalarda bulundu. TİKA'nın tasadduk etme, vakfetme ve ihtiyaç sahibi...