Haberler

01 Haziran 2016

TİKA’dan Türkiye ve Tunus Eğitim İşbirliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Tunus Cumhuriyetinde görevlendirilen öğretim üyelerine Türkçe Derslerinde kullanmak üzere ders kitabı, sözlük ve materyal desteğinde bulunuldu.

Tunus Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında eğitim alanında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında iki ülke arasında öğretim üyelerinin karşılıklı olarak değişimi öngörülerek Türkçe ve Arapça dillerinin lise ve üniversitelerde verilmesi planlanmıştır. Bu kapsamda, 2016 yılı itibari ile Türkiye’den Tunus’a gelen yaklaşık 16 Türkçe öğretmeni çeşitli lise ve üniversitelerde Türk Dili eğitimini vermekte olup,  Tunus’lu öğrencilerin seviyelerine uygun bir şekilde hazırlanan ders kitapları, sözlük ve materyallere ihtiyaç duyuldu.

TİKA ve T.C Tunus Büyükelçiliği işbirliğinde, Tunus’ta görevli Türkçe öğretmenlerinin talepleri üzerine toplam 1820 kitaptan oluşan ders kitapları, sözlük ve materyaller T.C Tunus Büyükelçiliğimizde ilgili öğretmenlere teslim edildi.

 

Sonraki Haber

Kabil’de 6 Bin Kız Öğrencinin Okuduğu Okula Bilgisayar ve Fen Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil’de yaklaşık 6 bin kız öğrencinin 3 vardiya halinde eğitim gördüğü Bibi Serveri Sengeri Kız Okulu’na bilgisayar, kimya, fizik ve biyoloji laboratuvarları kurdu. Yaklaşık 6 bin kız öğrencinin 3...