Haberler

21 Aralık 2020

TİKA’dan Uganda Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uganda’nın  Kamuli bölgesinde yer alan Starlight İlkokulunda inşa edilen 4 derslik, 2 ofis şeklindeki ek blok hizmete açıldı.

Açılış törenine Uganda Cumhuriyeti Meclis Başkanı Rebecca Kadaga, T.C. Kampala Büyükelçisi Fikret Kerem Alp, TİKA Uganda Koordinatörü Yahya Acu, okul yönetimi, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende konuşma yapan Uganda Cumhuriyeti Meclis Başkanı Rebecca Kadaga, eğitim alanında Türkiye’nin Uganda’ya verdiği destekten dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

T.C. Kampala Büyükelçisi Fikret Kerem Alp ise, inşa edilen sınıfların 250 öğrenci kapasitesine sahip olduğunu belirterek, eğitim alanında Uganda ile işbirliği yapmaya devam edileceğini belirtti.

Eğitim altyapısı ve imkânlarının kısıtlı olduğu Uganda’da öğrenciler, kalabalık sınıflarda ve kötü şartlarda eğitim almak zorunda kalıyor.

Fiziki koşulların yetersiz olduğu ve sınıf sayısının az olması sebebiyle tahtadan yapılmış, zemini toprak yapılarda 677 öğrencinin ders gördüğü Starlight İlkokuluna inşa edilen 250 öğrenci kapasiteli ek blok, öğrencilerde büyük sevinç yarattı.

“Öğrencilerin motivasyonu artacak”

Okul için inşa edilen yeni bloğun öğrenciler için çok önemli olduğuna dikkat çeken okul yönetimi ve veliler, tahtadan yapılmış geçici sınıflar yerine kalıcı sınıflarda eğitim almanın öğrencilerin motivasyonunu daha da artıracağını ifade ettiler.

Ülke genelinde okullaşma ve öğrenci kayıt oranının yüksek olduğu Uganda’da, okulların olanaklarının, fiziki ve teknik altyapılarının yetersiz ve standartların altında olması gibi nedenlerle, okul çağındaki öğrenciler arasında, devamsızlık yapma ve okulu yarıda bırakma oldukça yaygın.

Yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip olan Uganda’da, Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı 2017 verilerine göre ilköğretim ve lise düzeyinde 10 milyon civarında öğrenci bulunuyor. Bireysel ve ulusal kalkınma için kaliteli eğitim misyonu ile okullarda eğitim altyapı ve kalitesinin artırılmasına gayret gösteren Bakanlık, kalkınma ortaklarından bu konuda proje ve programlar üretmeleri hususunda destek talep ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da 15 Yılda 1300'den Fazla Proje ve Faaliyet

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Afganistan’da son 15 yılda gerçekleştirdiği proje ve faaliyetler, başkent Kabil'de düzenlenen toplantıda basın mensuplarına tanıtıldı.    Başkent Kabil’de düzenlenen basın toplantısında konuşan TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, TİKA olarak...