Haberler

27 Eylül 2018

TİKA’dan Ukrayna’da Engellilere ve Gazilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Ukrayna’nın batısındaki Lviv kentinde, engellilere, gazilere ve malulen emeklilere bakım hizmeti veren Lviv Geriatri pansiyonunun tadilat ve donanımına ilişkin anlaşma imzaladı.  

Ukrayna’nın batısında bulunan ve ülkenin kültür başkenti olarak kabul edilen Lviv şehrinde 1950’li yıllarından bu yana 400 yatak kapasitesiyle faaliyet gösteren Lviv Geriatri pansiyonunda 160’ı engelli olmak üzere toplam 300’den fazla kişi barınıyor.  

Tadilat ve donanım çalışmaları sonucunda kurumun yatak kapasitesinin artırılması, Doğu Ukrayna ile Kırım’dan tahliye edilen ailelere geçici olarak ikamet imkânı sağlanması planlanıyor. 

İmza töreninde konuşan Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, TİKA’nın özellikle sağlık ve sosyal kurumlarının altyapısının iyileştirilmesi konusuna önem verdiğini vurguladı. Şimdiye kadar bu alanda TİKA tarafından 40’dan fazla projenin hayata geçirildiğini belirten Bolat, Lviv Geriatri pansiyonuna destek projesinin gerek iş hacmi gerek maliyeti açısından bugüne kadarki en büyük proje olacağını söyledi.

Lviv Bölge Şurası Başkanlığı İdari İşler Müdürü Valentin Harlov, proje kapsamında kapı, pencere ve tüm tesisatların yenilenmesinden, ince işlere, cephe ısı yalıtımı ve çevre düzenlenmesine kadar kapsamlı tadilatın, tıbbi ekipman ile mobilya alımının bilgisini vererek TİKA’ya teşekkürlerini iletti.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Arnavutluk’ta Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk’ta Tiran 18 nolu kreşine tadilat ve donanım desteği sağladı. Arnavutluk’ta eğitim, sağlık, gıda ve yaşam güvenliğinin sağlanması, altyapı ve ortak tarihi ve kültürel mirasın korunması alanlarında önemli...