Haberler

20 Mayıs 2016

TİKA’dan Ukrayna’da Mali Denetim Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ukrayna Mali Denetim Devlet Servisi işbirliğinde Türkiye’nin mali suçların araştırılması ve önlenmesi alanındaki tecrübeleri Ukrayna’ya aktarılıyor.

Son yıllarda yaşanan siyasi gelişmelerin ardından tüm kurumlarını yeniden yapılandırma gayretinde olan Ukrayna ile İdari Kapasitenin Artırılmasına yönelik işbirliği programları ivme kazandı. Ukrayna Mali Denetim Devlet Servisi Başkanlığı ile mali suçların araştırılması ve önlenmesi alanında başlatılan işbirliği kapsamında Türkiye’ye resmi ziyaret düzenleyen üst düzey bürokratlar Mali Suçların Araştırması Başkanlığı, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile ortak bir zeminde tecrübe paylaşımı imkanı buldu. Türkiye’deki mevzuat, uygulamalar ve kurum tanıtımlarına dair sunumların yer aldığı program kapsamında, başta terörün finansmanı ve suç gelirlerinin aklanması ile mücadele olmak üzere birçok konuda Türkiye örneği anlatıldı.

TİKA’nın desteğiyle başlatılan işbirliğinin devamında iki ülke uzmanlarının bir araya getirilmesi ile eğitim programları düzenlenecek. Bu vesileyle iki ülke arasındaki tecrübe paylaşımının derinleştirilmesi ve mevcut dostane ilişkilerin derinleştirilmesi hedefleniyor. 

Sonraki Haber

Türk Edebiyatının Usta Kalemi Ali Şir Nevai’ye Vefa

Büyük Türk Şairi, Sultan Baykaranın veziri ve Mezarışerif Şehrinin kurucusu Ali Şir Nevai’nin  575. Yıldönümü münasebetiyle Afganistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) da katkılarıyla Uluslararası Sempozyum düzenlendi. TİKA Afganistan’da, Afganistan tarih ve kültüründe tesir...