Haberler

16 Eylül 2022

TİKA’dan Ukrayna’da Savaş Mağdurlarına Acil İnsani Yardım Aracı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna topraklarının işgalinin başlamasından sonra hem yerinden edilmiş kişilere hem de savaştan etkilenen insanlara acil insani yardım ulaştırmak için araç temin edildi.

Rusya’nın Ukrayna topraklarında tam kapsamlı işgalinin başlamasından sonra, Herson, Dnipro, Mıkolayev ve Zaporizhia bölgelerinde yaşayan, tamamı Ukrayna vatandaşları olan Kırım Tatarları, ülkenin daha güvenli bölgelerine taşınmak zorunda kalmıştı. Kırım Milli Varlık Fonu Uluslararası Yardım Vakfı talebine istinaden TİKA tarafından savaş esnasında mağdur olan halka insani yardım taşımak amacıyla bir araç temin edildi.

Aracın teslim törenine Ukrayna nezdinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, TİKA Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Cüneyt Esmer, Kırım Tatar Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Mili Meclisi Başkanı Refat Çubarov ile KMVF Müdürü Lenur Mambetov katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Güldere, “Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna genelinde işgal başlatmasından sonra, gerek Büyükelçiliğimiz ve gerekse ülkemiz diğer resmi ve sivil kurumları tarafından insani yardım çalışmaları başlatıldı. Elimizdeki imkânlar ölçüsünde yardımları mağdur olan halka yetiştirmeye çalışıyoruz. Bugün de burada yapılan araç teslimi ile TİKA’ya teşekkür ediyorum.” dedi.

Kırım Tatarlarının Lideri Kırımoğlu, savaşın ardından Türkiye Cumhuriyeti tarafından Ukrayna’ya yapılan tüm yardımlar için Türk halkına teşekkürlerini iletti.

KTMM Başkanı Refat Çubarov ise savaşın başlamasının ardından Kırım Tatarları olarak öncelikle Lviv şehrinde bir İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi kurduklarını ve buraya ulaşan Kırım Tatarlarının çoğunlukla Türkiye’ye ulaşmalarına aracılık ettiklerini ifade etti. Çubarov, “Vatandaşların Lviv’de bulundukları süre içerisinde ve Türkiye’ye ulaşmaları için verilen lojistik destek için teşekkür ediyorum. Ayrıca ülkenin güneyinden batı ve orta kısmına gelen vatandaşlara insani yardım ulaştırmak amacıyla bugün TİKA tarafından temin edilen araç için de teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Sonraki Haber

TİKA, Kuzey Makedonya'da Temel İtfaiye Eğitimi Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te temel itfaiye eğitimi sertifika dağıtım töreni düzenlendi. TİKA, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı...