Haberler

17 Temmuz 2019

TİKA’dan Ukrayna’da “Türkiye Ukrayna Dostluk ve Demokrasi Bahçesi”

TİKA tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Ukrayna Bilimler Akademisine bağlı Hryshko Milli Botanik Bahçesi’nde 15 Temmuz şehitlerimizin anısına kırmızı ve beyaz 251 gül fidanı dikilerek “Türkiye-Ukrayna Dostluk ve Demokrasi Bahçesi” oluşturuldu.

Etkinliğe, T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Hryshko Milli Botanik Bahçesi mensupları, Ukrayna devlet kurumlarının temsilcileri, büyükelçilik mensupları, üniversite öğrenci ve öğretim görevlileri, Türk iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları, Kiev’de mukim Kırım Tatarları, Ahıska Türkleri ve Gagauz soydaşlarımız iştirak etti. Tecrübe Paylaşımı Programı kapsamında Kiev’de bulunan üniversite öğrencilerimiz de fidan dikimi etkinliğine katıldı.

 Etkinlikte konuşan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Esin Acar Ergin, üç yıl önce yaşanan hain darbe girişimine karşı koyan kahraman Türk milletine ve vermiş olduğumuz şehitlerimize saygı ve minnetimizi ifade etmek ve bu hain saldırıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla, Kiev’de kalıcı bir hatıra bahçesi oluşturulduğunu belirtti. T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ülkemize karşı gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişimine milletimizin kahramanca bir direniş gösterdiğini belirterek, 15 Temmuz gününün Türk milletini birleştirdiğini ve Türkiye’nin kahraman şehitlerini unutmadığını ve unutmayacağını vurguladı. Etkinlikte, hayatını kaybetmiş şehitlerimiz saygı ve minnetle anıldı.

Öğrencilerin ve çocukların katılımıyla gül fidanlarının toprağa dikilmesinin akabinde “Türkiye-Ukrayna Dostluk ve Demokrasi Bahçesi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen etkinlik ile kalıcı bir hatıra bahçesi oluşturularak milletimizin yazdığı demokrasi destanına ilişkin hafızanın taze tutulması, özellikle yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahne olan Hryshko Milli Botanik Bahçesi ziyaretçilerinin ilgisi çekilerek, 15 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimi ile ilgili farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

 

 

Sonraki Haber

Afganistan'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tarafından Afganistan’ın Herat kentinde bir anma programı düzenlendi. Kur’ân-ı Kerim tilâveti ile başlayan toplantıda Afganistan ve Türkiye millî marşlarının okunmasını...