Haberler

02 Mart 2020

TİKA’dan Uluslararası Damar Tıkanıklığı Toplantısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Kapadokya’da kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, nöroloji ve radyoloji alanında hekimlerin katıldığı “ASPIC2020” multidisipliner toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda inme, felç, atardamar ve kalbi besleyen damarların tıkanıklığı üzerine sunumlar yapılarak 21 canlı cerrahi operasyonu toplantı salonuna aktarıldı. Bu sayede güncel bilgi ve tecrübeler aktarıldı.  Kalbi besleyen kalp damarlarının tıkanması ülkemiz de dâhil birçok ülkede en önemli ölüm sebeplerinden birisi.

ASPIC 2020 Düzenleme Kurulu Üyesi ve Pakistan Uluslararası Kardiyoloji Derneği Başkanı Kardiyolog Dr. Beşir Hanif, dünyada halen kalp damar tıkanıklığına bağlı ölümlerin oldukça önemli rakamlarda bulunduğunu ve bu tip eğitim çalışmaları ile bu alanda daha fazla hekimin yetişmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Ayrıca bu toplantıların inme ve atardamar hastalıklarının tedavisinde çok önemli platformlar olduğunu belirten Hanif, “Bizim için iki ülke arasındaki işbirliği çok önemli, bu organizasyonun bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum’’ dedi.

Sonraki Haber

TİKA Bangladeş’te Teknoloji Enstitüsü Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülkenin en kuzeyinde bulunan ve yoksul halkın yoğun olarak yaşadığı Lalmonirhat kentinde “Bangladeş-Türk Teknoloji Enstitüsü” açtı. Enstitünün açılışı, Bangladeş Posta, Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı...