Haberler

14 Haziran 2022

TİKA’dan Uluslararası İnsan Hakları Hukuku Sunum Yarışmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Adalet Akademisi ve iş birliğinde Antalya’da Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP) kapsamında düzenlenen "İnsan Hakları Hukukunda Güncel Meseleler Üzerine Uluslararası Eğitim Programı”nda 9 ülkenin hakim ve savcı adayları “İnsan Hakları Hukuku” alanında yarıştı.

TİKA ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliği ile 23-26 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Eğitim Programında; İnsan Hakları Hukukunda Temel Kavramlar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Özgü Seçilmiş Meseleler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları alanlarında sunum yarışması düzenlendi.

 9 Ülke Hakim ve Savcı Adayları Yarıştı

Program kapsamında yapılan yarışmaya; Türkiye Adalet Akademisi, Bosna-Hersek Federasyonu Yargı ve Savcılık Eğitimi İçin Kamu Kurumu Merkezi, Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti Hâkim ve Savcılık Eğitimi, Bulgaristan Ulusal Adalet Enstitüsü, Kosova Adalet Akademisi, Kuzey Makedonya Hâkimler ve Savcılar Akademisi, Sırbistan Cumhuriyeti Yargı Akademisi, Romanya Ulusal Hâkimler Enstitüsü, Arnavutluk Adalet Akademisi ve Karadağ Adalet Akademisinden hakim ve savcı adayları katıldı.

Kuzey Makedonya Hakimler ve Savcılar Akademisi Birinci Oldu

Düzenlenen yarışmada hâkim ve savcı adayları; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları konularında 30’ar dakikalık İngilizce sunum gerçekleştirerek bilgilerini yarıştırdı.

Yarışmada; Kuzey Makedonya Hâkimler ve Savcılar Akademisi birinci, Türkiye Adalet Akademisi ikinci, Romanya Ulusal Hâkimler Enstitüsü de üçüncü oldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tanzanyalı ve Azerbaycanlı Sağlık Çalışanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Hastane Yöneticiliği Eğitimini tamamlayan Tanzanyalı ve Azerbaycanlı sağlık çalışanlarına sertifikaları takdim edildi. TİKA tarafından yürütülen Cerrahi Eğitim Programı (CEP) kapsamında Kemik İliği Nakli alanında eğitim almak...