Haberler

21 Şubat 2022

TİKA’dan Uluslararası “İnsan Hakları İhlalleri” Seminerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Adalet Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) işbirliğinde, 16-17 Şubat 2022 tarihlerinde “Müslümanların ve Azınlıkların Karşılaştıkları İnsan Hakları İhlalleri’’ konulu uluslararası seminer İstanbul’da düzenlendi.

TİKA, Dışişleri ve Adalet Bakanlığı ile YTB’nin işbirliği ile düzenlenen ve 16-17 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen seminere, İİT İnsan Hakları Komisyonu temsilcilerinin yanı sıra, çok sayıda ulusal ve uluslararası kuruluş temsilcileri, akademisyenler, uzmanlar ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Seminerin ilk günündeki oturumlarda, Avrupa'daki ve Asya’daki Müslümanların durumu, ikinci gününde ise işgal altındaki Filistin topraklarındaki mevcut durum ele alındı. Ayrıca seminerde, Batı Trakya Türk Azınlığının karşılaştığı insan hakları ihlalleri de görüşüldü.

Asya, Avrupa ve Filistin’de Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerinin ele alındığı ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği seminere, TBMM Başkanı Prof. Dr Mustafa Şentop ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu video mesajla katılım sağladı. İstanbul’da gerçekleştirilen seminerde; Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul tarafından açılış konuşması yapılırken, İİT İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dr. Hacı Ali Açıkgül, İİT Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Samir Bakr Diab ile Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ammar Hijazi de konuşma yaptılar.

Seminere video mesajla katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada: “Tüm dünyada Müslümanların hak ve hukukunu savunmak için birlikte yapmamız gereken çok iş var. Kardeşlerimize destek için bütün Müslüman ülkelere sorumluluk düşüyor. Özellikle Avrupa'da popülist söylem Müslümanlara karşı şiddeti körüklemektedir.” İfadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise konuşmasında; “Son 20 yılda en yaygın ırkçılık biçimlerinden biri haline gelen İslam düşmanlığının tezahürlerine, bütün coğrafyalarda kamuda ve devlette sosyal ve geleneksel medyadan akademiye, uluslararası kuruluşlardan yargı organlarına kadar bütün mecralarda şahit oluyoruz.” açıklamasından bulundu.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, insanların doğuştan gelen temel hak ve özgürlüklerinin dokunulmaz olduğunu vurgulayarak “İnsan hakları tüm dünyada büyük sınavlardan geçiyor. İnsan hakları alanında yaşanan bu zorluklar daha ziyade Müslümanlar tarafından hissedilmektedir. Kudüs'ten Arakan'a, Sudan'dan Batı Trakya'ya, Yemen'den Libya'ya kadar birçok coğrafyada Müslümanlar ağır insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalıyor. İnsan hakları standartları maalesef Müslümanlar söz konusu olunca göz ardı ediliyor.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’ın Mesleki Eğitim ve Kapasite Artırımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Beyrut’un Burj el Barajne bölgesinde 2 adet mesleki eğitim sınıfı kurdu.  Meslek edindirme projeleri kapsamında gerçekleştirilen proje ile Lübnan’da başta Filistinliler olmak üzere mültecilere yönelik faaliyetler yürüten...