Haberler

22 Haziran 2023

TİKA’dan Uluslararası Sivil Toplum Kapasitesi Geliştirme Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve COJEB iş birliğinde 'Sivil Toplum Kapasite Geliştirme Programları'nın Afrika ayağı devam ediyor.

Sivil Toplum Kapasite Geliştirme Programı'nın üçüncüsü TİKA ve Strasburg merkezli olarak uluslararası faaliyet gösteren COJEB iş birliğinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Mali’nin ardından Nijer’in başkenti Niamey’de düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfı Nijer-Türkiye Dostluk okullarının ev sahipliğinde düzenlenen programa Nijer’in farklı bölgelerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, milletvekilleri ve Türk misyon temsilcilerinden oluşan 150 kişi katıldı.

Programın resmi açılış töreni T.C. Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, TİKA Niamey Koordinatörü Tanju Polat ve Türkiye Maarif Vakfı Nijer Temsilcisi İbrahim Duman’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Programda söz alan Büyükelçi Çınar, katılımcıların göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı teşekkürlerini sunarak, iki ülke arasındaki sivil toplum geliştirme çalışmalarının oldukça önemli olduğunu ve artarak devam edeceğine inandığını söyledi.

Katılımcılar seminerlerde, COJEB Başkanı Ali Gedikoğlu, Anadolu Ajansı Fransızca Haber Müdürü Bilal Dinç ve COJEB Afrika Koordinatörü Georges Kalonjı gibi uzmanlardan, COJEB’in faaliyet alanları, uluslararası kuruluşlarda insan hakları ve yasal mekanizmalar, medyada iletişim ve işbirliği networku oluşturma ve sivil toplum kuruluşlarının kalkınmaya katkıları hakkında bilgi aldı. 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’teki Aşçılık Okuluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bosna Hersek'te, Zenica Karma Lisesi Aşçılık Bölümünde uygulamalı eğitim sınıfı kurdu. Bosna Hersek'in en büyük dördüncü şehri olan Zenica’da bulunan ve kuruluşu 1927 yılına dayanan Zenica Karma Lisesi bünyesinde 12...