Haberler

16 Haziran 2022

TİKA’dan Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresine Destek

4. Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz kongresi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile 6-10 Haziran 2022 tarihleri arasında Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Multipl Skleroz Araştırmaları Destekleme Derneği tarafından organize edilen Kongre; TİKA, Türkiye ve Özbekistan Sağlık Bakanlıkları, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Avrasya Sağlık ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Semerkant Devlet Tıp Üniversitesi, Taşkent Pediatri Tıp Enstitüsü Türk Nöroloji Derneğinin katkılarıyla düzenlendi.

Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden gelen Nörologların fikir alışverişinde bulunduğu kongreye; Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Rusya Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti, Türkiye, KKTC, Taşkent, Buhara, Andijan, Nukus, Harezm ve Semerkand’dan 680 kişi fiziki, 242 kişi ise online olarak katılım sağladı. Kongrenin son günü ise Taşkent’de, kongrenin eş başkanlarından Taşkent Pediatri Tıp Enstitüsü Nöroloji Anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Yokhutkhon Madzhidova’nun sunumunda 200 kişinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Kongrede katılımcılar, multipl skleroz hastalığındaki son gelişmeler, tanı ve yeni tedaviler, ülkelerimizdeki tanı ve tedavi imkanları, ülkeler arasında ortak çalışma ve iş birliklerinin geliştirilmesi konularında fikir alışverişinde bulundular.

Genç yaş grubunda kazalardan sonra en fazla sakatlığa sebep olan önemli bir sağlık ve toplumsal sorun oluşturan hastalıklardan biri olan multipl sklerozun kardeş ülkelerde farkındalığını artırmak, bölgelerimizdeki hastalarımızın daha iyi imkanlarla tanı, tedavilerinin yapılabileceği ve ortak çalışmaların yürütülebileceği SBU Gülhane Tıp Fakültesinde bir merkez oluşturulması amacıyla ilk kez 2019’da T.C. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilimler Üniversitemizin desteği ile Ankara’da Gülhane Tıp Fakültesinde düzenlenen kongrede, kongrenin geleneksel olarak yapılması önerisi gelmişti. Bu öneri üzerine ilişkilerin geliştirilmesi ve bir sekretarya oluşturmak amacıyla ikinci kongre de Türkiye’de yapılmış, 3’üncüsü pandemi nedeniyle online olarak düzenlenmişti.

Her yıl farklı bir ülkede devam edecek olan Kongre’nin, 2023 yılında Azerbaycan’da, 2024 yılında ise Kazakistan’da yapılması planlanıyor. 

Sonraki Haber

Türkçenin 14. Uluslararası Şiir Şöleni'ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle hazırlanan 14. Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni, İstanbul'da bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Çok Amaçlı Salon'da gerçekleştirildi. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TİKA destekleriyle...