Haberler

20 Ağustos 2020

TİKA’dan Venezuela’da Anne Çocuk Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Venezuela’nın La Guaria eyaletinde bulunan Ana Terasa de Jesus Ponce Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin yenidoğan yoğun bakım ünitesi yenilenerek Türkiye’den tedarik edilen medikal ekipman ve cihazlar birlikte kullanıma hazır hale getirildi.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Venezuela’daki sağlık altyapısı yerinde incelenerek öncellikle olarak tespit edilen alanlarda bir dizi çalışma başlatılmıştı. Venezuela Sağlık Bakanlığı yetkililerin talebi üzerine Ana Terasa de Jesus Ponce Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin yenidoğan yoğun bakım ünitesi Covid-19 salgını sebebiyle hızlı bir şekilde kullanıma alınması kararlaştırılmıştı. TİKA tarafından tamiri ve tadilatı ile fiziki altyapısı iyileştirilen yenidoğan yoğun bakım ünitesine Türkiye’den temin edilen 3 adet küvöz, 3 adet fototerapi cihazı, yenidoğan EKG cihazı ve çeşitli ekipman ve cihazların kurulumu yapıldı.

Venezuela-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. Yılı kutlamaları sebebiyle Venezuela’da bulunan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza tarafından video konferans yöntemiyle resmi açılışı gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirilen törende; Sembolik önemi yüksek bu projenin teslim töreninde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Çavuşoğlu, TİKA’nın Venezuela’da uzun yıllardır benzer projeleri desteklediğini ve hayata geçirdiğini belirtti. Türkiye’nin sağladığı tadilat ve tıbbi malzeme desteğinin Venezuela halkının hizmetine sunulduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Burada doğan her bebek, yaşamının ilk anından itibaren Türkiye ve Venezuela arasındaki ortaklığın gücünü hissedecek. Buradan TİKA’ya teşekkür ediyorum. TİKA, yaptığı iyi işlerle bizim gururumuzdur. Ayrıca TİKA’nın faaliyetlerini destekleyen Venezuela makamlarına da teşekkürler.” dedi.

Venezuela Dışişleri Bakanı yaptığı konuşmada TİKA’nın sağlık alanında Venezeula’da gerçekleştirdiği projelerden duyduğu memnuniyeti ifade etti ve TİKA’ya Türk halkına ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. Ardından iki bakanda Türkiye ve Venezuela arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin artacağını ifade etti.

Sonraki Haber

Türkiye Kovid19 ile Mücadelesini Dünya ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, Sağlık ve Medeniyet Derneği ile Mozambik Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ve 15 Mozambikli doktorun katıldığı “COVID-19 ile Mücadele Yöntemleri” uzaktan eğitim verildi. TİKA tarafından yürütülen Acil Tıp...