Haberler

11 Ağustos 2023

TİKA’dan Vietnam’daki Balıkçılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Vietnam’ın An Giang, Ho Chi Minh ve Tay Ninh eyaletlerinde geçimini balıkçılıkla sürdüren ailelere 30 adet motosiklet desteği sağladı.

Vietnam’ın güneyinde; Kamboçya sınırına yakın An Giang, Ho Chi Minh (Saigon) ve Tyn Ninh Eyalet sınırları içerisinde yaşayan 90.000 kadar Müslümanın büyük çoğunluğu geçimini Mekong Deltası’nda balıkçılık ve diğer deniz ürünleriyle sağlıyor.

Ürünlerini 70-80 km uzaklıktaki şehirlere ulaştırmak için yol kat etmeleri gereken ve araçları bulunmayan ailelerin bir kısmının pazar sorununu çözmek için proje geliştiren TİKA, 30 aileye soğuk zincire sahip motosiklet desteğinde bulundu. Motosikletlerin 15'i An Giang eyaletinde, 10'u Ho Chi Minh eyaletinde, 5'i ise Tay Ninh eyaletinde ailelere dağıtıldı.

An Giang Valisi Truong Hoang Trong teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Vietnam’ın iki dost ülke olduklarını, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü çabaya hazır olduklarını dile getirdi.

Açılışta konuşan TİKA Uzmanı Yeşim Baktır ise, geçtiğimiz şubat ayında ülkemizde 11 şehrimizi etkileyen deprem faciası ile ilgili olarak Vietnam Hükümetinin 120 kişiden oluşan Arama ve Kurtarma Ekibi, 6 köpek ve 42 ton malzeme gönderdiğini belirterek, teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA Tacikistan'da Tavuk Üretim Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Sosyal Güvenlik Ajansı Romit Rehabilitasyon Merkezinde kurulan tavuk üretim tesisinin açılışı yapıldı. Gerçekleştirilen projeyle rehabilitasyon merkezinde 3 bin tavuk kapasiteli...