Haberler

23 Ekim 2015

TİKA’dan VIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nun sekizincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Çanakkale’de gerçekleştirildi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, uluslararası alanda düzenlenen sempozyumlara da destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA’nın destekleriyle Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nun sekizincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Çanakkale’de gerçekleştirildi.

TİKA’nın desteğiyle yapılan sempozyumun açılışı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezinde yapıldı. Sempozyuma 36 yurt dışından, 147 Türkiye’nin farklı üniversitelerinden olmak üzere toplam 183 bilim insanı katıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 30 ayrı oturumda toplam 156 bildiri sunuldu. Sempozyuma yurt dışından Tataristan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan,  Kırım, Afganistan, Makedonya, Arnavutluk, Ürdün, Kosova, Mısır ve Türkmenistan’dan bilim insanları katıldı.

Bilimsel program dışında ayrıca sosyal program içerisinde çeşitli etkinliklerin de gerçekleştirildiği programda Gelibolu Yarımadası’na düzenlenen gezi ile yerli ve yabancı katılımcılara Çanakkale Zaferi ile ilgili bilgiler verildi.

Sonraki Haber

TİKA Ürdün Ofisi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Amman Program Koordinasyon Ofisi’nin statüsüne ilişkin anlaşma Ürdün’ün başkenti Amman'da imzalandı. Anlaşma, Ürdün Haşimi Krallığı Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nda gerçekleşen ve  Ürdün Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı...