Haberler

21 Mayıs 2021

TİKA’dan Zagreb Üniversitesi Türkoloji Bölümü’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Hırvatistan'daki Zagreb Üniversitesi Felsefe Fakültesi Türkoloji bölümünde bulunan amfiyi yeniledi.

TİKA Zagreb Koordinatörü Sedef Bulut, açılış töreninde yaptığı açıklamada, geçen sene tamamlanan ancak salgın şartları sebebiyle önümüzdeki eğitim döneminde hizmete girecek Türkoloji Amfisinin fakültede yenilenen üç amfiden biri olduğunu ve diğer iki amfinin de planlarının TİKA projesi kapsamında çizildiğini söyledi.

TİKA tarafından yenilenen amfinin teknik donanımının da sağlandığını ve sadece Türkoloji Bölümü'ne değil bütün Fakülteye hizmet vereceğinin altını çizen Bulut, TİKA'nın dünyanın dört bir yanında hemen her sektörde projeler gerçekleştirdiğini, eğitim sektöründeki projelerin gençlere ve dolayısıyla geleceğe yönelik olması sebebiyle daha değerli olduğunu ifade etti.  

Felsefe Fakültesi Dekanı Miljenko Jurkovic ise, TİKA'nın her şeyiyle yenilediği salonun öğrenci kullanımına uygun hale geldiğini vurgulayarak Türkoloji Bölümü'nün yoktan var edilen ve Fakülte bünyesinde çok önemsedikleri bir bölüm olduğunu belirtti.

Türkoloji Bölüm Başkanı Azra Abadzic Navaey de TİKA'nın eğitim alanında önemli projelere imza attığını anımsatarak, TİKA işbirliğinde 2019'da Türkiye'yi ziyaret ederek oradaki Türk dili ve edebiyatı bölümlerinin çalışmalarını yakından inceleme fırsatı bulduklarını kaydederek konuşmasını Türkçe "TİKA'ya ve temsilcilerine bugün burada bizimle oldukları ve bu kıymetli projeyi gerçekleştirdikleri için minnettarız." sözleriyle tamamladı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’da Arıcılığa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan’da çeşitli sektörlerde çözüm odaklı ve sürdürülebilir kalkınma projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, ülkedeki bal üretim kalitesini artırmak ve Türkiye’de uygulanan metotları Pakistan’da tanıtmak amacıyla Peşaver, Kohat,...