Haberler

27 Nisan 2021

TİKA’dan Zimbabve’de Tarıma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Zimbabve’nin Batı Mashonaland bölgesindeki 80 çiftçiye tohum ve zirai ilaç desteğinde bulunuldu.

Zimbabve’de kırsal kesimde yaşayan halkın geçim kaynağını oluşturan tarım sekötürünün geliştirilmesi amacıyla Batı Mashonaland bölgesindeki 80 çiftçiye TİKA’nın temin ettiği mısır tohumu, gübre ve zararlı bitkilere karşı kullanılacak ilaçlar teslim edildi.

Dost Eli Derneği ve Zimbabve merkezli Islamic Information Bureau Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen proje ile 2,5 ton mısır tohumu, 60 ton gübre ile çeşitli zirai mücadele ilaçları çiftçilere teslim edildi. Zimbabve Tarım Bakanlığı yetkilileri gözetiminde yapılacak ekim işlemi mayıs ayında başlayacak. 80 çifti tarafından 10 hektarlık arazide yapılacak ekim ile piyasa değeri yaklaşık 60 bin dolar olan 150 ton mısır üretilmesi bekleniyor.

Zimbabve gerek ikliminin elverişliliği gerekse coğrafi yapısı sayesinde tarımsal üretim ve ürün çeşitliliği açısından önemli bir avantaja ve potansiyele sahip. Fakat bir zamanlar “Afrika’nın ekmek sepeti” olarak anılmasına rağmen bugün Zimbabve nüfusunun yarıya yakını yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Zimbabve’de gerçekleştirilen toprak reformu ile çiftçiler toprak sahibi olsalar da, tarım makinalarına sahip olmamaları ve girdi maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle üretim yapma noktasında sıkıntı çekiyor.

TİKA bölgede tarımsal üretime destek vererek Zimbabveli çiftçileri desteklerken, bölge halkının gıda güvencesine de katkıda bulunuyor.

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Afganistan’da Yetimler İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansi Başkanlığı (TİKA) Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Afganistan’da, Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İl Yetimhanesinde barınan 98 çocuğa iftar programı düzenledi. 2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı...