Haberler

24 Temmuz 2017

TİKA’nın Afganistan’da Eğitime Desteği Devam Ediyor

Afganistan'da çok sayıda projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülkenin kuzey bölgesine ait olan Sarıpol Vilayeti Eğitim Müdürlüğüne Bağlı  okullara,  okul malzemesi desteği sağladı.

Afganistan genelinde eğitimden sağlığa, tarımdan kapasite geliştirme kurslarına kadar yüzlerce projeyi hayata geçiren TİKA, Sarıpol Vilayetinde okullara yönelik temin edilen okul malzemelerini düzenlenen törenle yetkililere teslim etti.

Törene, TİKA Mezar-i Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Sarıpol Vilayeti Eğitim Müdürü Abdul Gaffur Sarpolı, Eğitim Müdür Yardımcısı, Okul Müdürleri  ile birlikte  çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, TİKA'nın eğitime destek projeleri kapsamında Sarıpol Vilayetinde Eğitim  Müdürlüğüne bağlı okullara 1000 adet masa-sıra desteği sağlandığını aktardı ve öğrencilerin masa-sıraları olmaması nedeniyle yerde eğitim gördüklerini, yapılan bu yardım sonrasında artık daha rahat ve huzurlu bir şekilde eğitimlerine devam edebileceklerini söyledi. Bulduk, teslim edilen  masa-sıraların  öğrencilere hayırlı  uğurlu olması temennisinde bulundu. Bulduk, Afganistan genelinde birçok okul eğitim materyallerinden yoksun olup, tuğla üzerinde ya da yerde oturarak ders takip eden binlerce öğrenci var olduğunu, TİKA özellikle bu okulları tespit edip, ihtiyacı yerinde görüp eğitime katkı sağlamakta olduğunu da ifade etti.

Sarıpul Vilayeti Eğitim Müdürü Abdul Gaffur Sarpulı törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın Afganistan’da her alanda karşılıksız destekte bulunduğunu belirtti. Sarpulı, TİKA’ya, Sarıpul Eğitim Müdürlüğünün masa-sıra ile ilgili ihtiyaclarının giderilmesi konusunda destekte bulunduğunu ve daha önce da yapmış olduğu desteklerinden dolayı şükranlarını dile getirdi. Sarpulı, ayrıca eğitim alanında desteklerinin devam etmesi isteğinde bulundu. Tören, okulların gezilmesi ve öğrencilerin ziyaret edilmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

Karadağ Şavnik Şehir Meydanı TİKA Tarafından Yenilendi

Karadağ’ın Kuzey Bölgesinde yer alan Şavnik şehir meydanı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenerek hizmete açıldı. TİKA, ortak bir tarihten kaynaklanan zengin beşeri, sosyal ve kültürel bağlarımız olan Karadağ’da eğitim, sağlık, tarım,...