Haberler

24 Nisan 2020

TİKA’nın Afganistan’da Ürettiği Maskeler Dağıtılmaya Başlandı

Türk İşbiriliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Mezar-ı Şerif’te 100 bin maske üreterek Afganistan’ın kuzeyindeki vilayetlerin Sağlık Müdürlüklerine ulaştırılmaya başlandı.

100 bin adet üretilen maskenin 1.000 adeti ise 3D maske olmak üzere tamamıyla TİKA tarafından oluşturulan atölyelerde üretimine geçtiğimiz günlerde başlanmıştı.

Belh Vilayeti İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenen törenle 40 bin maske ile yoğun bakım doktorları için tasarlanmış 400 adet koruyucu 3D maske Belh İl Sağlık Müdürü Dr. Halilullah Hikmeti’ye teslim edildi.

Teslim Töreninde konuşan Belh Vilayeti Sağlık Müdürü Dr. Halilullah Hikmeti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkı Afganistan’ın Cumhuriyeti devleti ve halkının en eski dostu ve kardeşi olduğunu ve her alanda elinden gelen desteği esirgemediğini vurgulayarak Türkiye’ye sonsuz şükranlarını sundu.  Dr Hikmeti, TİKA tarafından hibe edilen 3D maskelerin COVİD- 19 ile mücadele bölümünde çalışan doktorlara verileceğini diğerleri ise Mezar-ı Şerif ‘te bulunan hastanelerin farklı bölümlerinde görev yapan doktorlar ve diğer sağlık çalışan personellere dağıtılacağını dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moldova’nın Kovid19 ile Mücadelesine Koruyucu Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova’da yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede görev yapan sağlık personelinin ve güvenlik güçlerinin virüsten korunmasına katkı amacıyla koruyucu tıbbi malzeme yardımı yaptı. Koronavirüsle mücadelede görevlerine özveri...