Haberler

28 Nisan 2019

TİKA’nın Arnavutluk’un Skrapar Şehrinde Yenilediği Yurt Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilatı ve donanım desteği yapılan Skrapar şehrinin Çorovoda ilçesindeki öğrenci yurdunun açılışı yapıldı.

Açılış törenine Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, TİKA Tiran Koordinatörü Necip Özay Özütok ve Skraparlı yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Meta, yaptığı açıklamada, yurdun yeni koşullarının çocukların eğitimine daha fazla önem verilmesine imkan sağlayacağını belirterek, Skrapar'daki bu yatırımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Kardeş ülke" olarak nitelendirdiği Türkiye'ye, Büyükelçi Yörük'e ve TİKA yetkililerine teşekkür eden Meta, "Bu, tüm öğrencilerin ve velilerinin teşekkür etmesi gereken bir yatırım, zira burada oluşturulan muhteşem koşullarla artık çok daha güvendeler." dedi.

TİKA'nın ve Türk büyükelçinin Arnavutluk'ta yatırımların farklı birçok alanda gerçekleştirilmesine dikkat ettiklerini kaydeden Meta, özellikle eğitim alanındaki bu yatırımların gençlerin daha iyi öğrenim görmesi ve yaşaması için yapıldığını vurguladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çetin de kurum olarak Arnavutluk'ta 23 yıldır faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, bugüne kadar Arnavutluk'ta 500'den fazla proje gerçekleştirdiklerini ve bunların 110 tanesinin eğitim projeleri olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Yörük ise Türk ve Arnavut halklarının uzun yıllara dayanan dostluk ve kardeşlik öyküsü bulunduğunu vurgulayarak, bu bağlar çerçevesinde tarihi eserlerin korunmasından ihya edilmesine, altyapının iyileştirilmesinden sağlık ve eğitime ülkenin her köşesinde halkın ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını söyledi.

Tüm bunların Arnavut halkına duyulan sevgi ve samimi duygulardan kaynaklandığını ifade eden Yörük, "İnsanı merkeze alan dış politikamızın bir sonucu olarak her zaman Arnavut kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Proje kapsamında, 200 öğrenci kapasiteli yurdun kapı ve pencereleri değiştirilip boya işleri yapıldı, ayrıca donanım desteği olarak da masa, sandalye, klima ve dolaplar temin edildi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Azerbaycanlı Gençlere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gençliğe Yardım Fondu iş birliğinde yürütülen “Bakü Gençlik Akademisi” projesi çerçevesinde, Türkiye ‎Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım'ın katılımıyla "Yeni Dünya Düzeni ve Türk...