Haberler

21 Mart 2016

TİKA’nın Bangladeş’te Sağlık Sektörüne Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Dakka’da bulunan Shaheed Suhrawardy Medical College Hospital’e ambulans desteğinde bulunuldu.

TİKA, Bangşadeş’te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Bangladeş genelinde sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Dakka’da bulunan Shaheed Suhrawardy Medical College Hospital’e ambulans desteğinde bulunuldu. 

Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen ambulans düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Bangladeş Halk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Mohammed Nasim’in yanısıra hastane yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Düzenlenen tören sonunda Türkiye Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk ambulansın sembolik anahtarını Sağlık Bakanı Mohammed Nasime’e teslim etti.

Dakka’nın en büyük kamu hastanesi olan Shaheed Suhrawardy Medical College Hospital 850 yatak kapasiteli olup söz konusu hastanede 2000 personel (157 doktor) görev yapıyor. Günde ortalama 2.000 hastaya poliklinik hizmeti veren hastane başkent Dakka’nın en büyük hastanesi olma özelliği taşıyor. Mevcut ambulansların eski ve yetersiz olması nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanan hastaneye, TİKA tarafından temin edilen ambulans ile daha hızlı hizmet verilmesi hedefleniyor.

Ambulansın yanı sıra, Bangladeş’te sık görülen kanser vakaları nedeniyle yoğunluk yaşanan hastaneye günlük kemoterapi bakım ünitesi kurulması için de çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda hastaneden ünite için gerekli mekan tahsisi yapılmış olup, hazırlık çalışmalarına başlanan tadilat ve düzenlemeyi müteakiben gerekli sağlık ekipmanlarının temin edilerek hizmet vermeye başlaması planlanıyor.

Söz konusu Günlük Kemoterapi Bakım Ünitesi 8 yataklı olarak planlanıyor. Kemoterapi Ünitesi’nin yanı sıra hastanede görev yapan doktorlara yönelik kapasite geliştirme çalışmalarının da başlatılması planlanıyor. Bangladeş Halk Cumhuriyeti sağlık sektörüne destek vermeye devam eden TİKA, bu kapsamda 2015 yılında 10 sağlık kliniğini tamamlayarak Sağlık Bakanlığı’na teslim etmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Macaristan’da Aile ve Çocuk Terapi Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın Kecskemet şehrindeki Aile Destek ve Çocuk Terapi Merkezine destekte bulundu. TİKA tarafından Macaristan’ın Kecskemet şehrinde bulunan Aile Destek ve Çocuk Terapi Merkezi’nin sosyal etkinlik merkezi ve mutfağı...