Haberler

28 Mart 2022

TİKA’nın Desteği İle Düzenlenen “Yeni Medya Habercilik Eğitimi” Bosna Hersek’te Gerçekleştirildi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)’nin ortaklaşa düzenlediği ve birçok ülkeden medya çalışanının katıldığı “Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitimi” başarıyla tamamlandı.

Beş gün süren eğitime Bosna Hersek, Karadağ ve Hırvatistan’dan toplam 25 gazeteci katıldı.

Eğitim programının ardından düzenlenen kapanış töreninde konuşan T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Balkanlar'ın karşı karşıya olduğu birçok zorluğun yanı sıra ortak fırsatların varlığından bahsederek, Türkiye’nin komşuluk yaklaşımı içerisinde sahip olduğu tecrübe ve kapasiteyi bölge ülkelerine aktarmaya yönelik eğitimler düzenlendiğini ifade etti. Teknik imkân ve program kalitesi ile bir dünya markası olan TRT’nin yeni medya habercilik alanında sunduğu eğitimin önemli olduğunun altını çizen Girgin, programı düzenleyen TİKA ve katılım sağlayan tüm medya çalışanlarını tebrik etti.

Bosna Hersek Radyo Televizyonu (BHRT) Dış İlişkiler Sorumlusu Lejla Babovic ise Bosna Hersek'teki medya çalışanlarına yönelik uzun yıllardır TİKA ve TRT işbirliğinde sunulan eğitimlerin önemine vurgu yaparak BHRT çalışanlarına eğitimlere katılma fırsatı verildiği için teşekkür etti.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal da konuşmasında, son birkaç yılda geleneksel gazetecilikten yeni medyaya geçmeye teşvik eden teknolojilerin, internetin, sosyal ağların inanılmaz derece geliştiğini, TİKA’nın görev yaptığı ülkelerde yerel paydaşlarının geliştirilmesi ve desteklenmesi kapsamında güncel eğitimler yürüttüğünü ifade etti. Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitim programının başarı ile tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Ünal, programı başarı ile tamamlayan medya çalışanlarını tebrik etti.

TRT Saraybosna Temsilcisi, Bekim Muftarevic ise yaptığı konuşmada, TRT'nin Balkanlar'daki misyonu ile kalıcı barışı, çok taraflı ve bölgesel iş birliğini güçlendirdiğini belirtti. Dizi, ortak yapım filmler ve çizgi filmlerle ülkemizin kadim tarihinin dünyaya tanıtıldığının altını çizen Muftarevic, TRT’nin son dört yılda 99 ülkede 12 bin kişiye eğitim sunduğunu ve içerisinde bulunulan yıl içinde de 2 bin kişiye eğitim verilmesinin planladığını aktardı.

 

Sonraki Haber

TİKA Afganistan’da İbn-i Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine Rehabilitasyon Merkezi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kabil Program Koordinasyon Ofisi tarafından bin yataklı İbni Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine Rehabilitasyon Merkezi Havuzu ve su kuyusu açıldı. TİKA, Afganistan’da ve dünya genelinde büyük bir sorun olan...