Haberler

25 Haziran 2020

TİKA’nın desteğiyle Azerbaycan’da Kitap Okuma Yarışması Düzenlendi

Azerbaycan’da çocukların kitap okuma alışkanlıklarının arttırılması amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından okul çağındaki çocuklar arasında düzenlenen kitap okuma yarışması galipleri ödüllendirildi.

Usaqkitabi.az internet sitesi üzerinden düzenlenen yarışmaya Azerbaycan genelinden 300’den fazla çocuk katıldı. Okudukları kitapları kendi dilleriyle özetleyerek video halinde yarışma için sunan çocuklar arasından dereceye giren katılımcılar ödüllerini aldı.

Azerbaycan’daki genç neslin milli hassasiyetlerle yetişmeleri, onlarda okuma alışkanlıklarının arttırılması, iki Ülkenin ortak tarihi şahsiyetlerinin çocuklarımıza tanıtılması ve ahlaki değerlerin aşılanması maksadıyla “Kitap Tutan Minik Eller” ve “Kitabın Işığın Olsun” isimli projeler gerçekleştirilmişti. Bu projeler kapsamında birçok okulda programlar düzenlenmiş, Türk yazarların kaleme aldığı çocuk kitapları Azerbaycan Türkçesine uyarlanarak Azerbaycanlı yazarların kitapları ile birlikte bastırılarak ülke genelinde çeşitli törenlerle dağıtılmıştı.

Aynı zamanda, Ülkemizde her sene kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu Azerbaycanlı çocuklara da yaşatmayı hedefleyen faaliyetler kapsamında Nisan aylarında Türk yazarlar Azerbaycan’a davet edilmiş ve Azerbaycanlı genç okuyucularıyla renkli etkinliklerde bir araya getirilmişti.

Faaliyetlerin daha sonraki aşamalarında, basımı yapılan kitapların daha geniş kitlelere ulaştırılması maksadıyla http://www.usaqkitabi.az internet sitesi kuruldu ve kitapların dijital ve sesli versiyonları herkes için ulaşılabilir oldu.

TİKA’nın gerçekleştirdiği ve gelenek halini aldığı faaliyetler Azerbaycan’daki Firidun Bey Köçerli adına Çocuk Kütüphanesi ve Gençliğe Yardım Fondu iş birliği ile yürütülüyor.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'a Kovid19 Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kabil Valiliğine salgınla mücadele kapsamında tıbbi sarf malzemeleri temin edildi. Salgın nedeniyle sosyal mesafe kuralının uygulandığı ve açık alanda yapılan teslim törenine Kabil Vali Yardımcısı Hanifa Giruval...