Haberler

27 Ocak 2022

TİKA’nın Desteğiyle Azerbaycan’da “Tıbbi Araştırmalarda Yöntem Bilim” Eğitimi Düzenlendi

Azerbaycan’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi ve Azerbaycan Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği (TABİB) işbirliğinde, “Tıbbi Araştırmalarda Yöntem Bilim” eğitimi düzenlendi.

TABİB bünyesindeki bilimsel araştırma enstitüleri ve merkezlerinde yürütülen bilimsel araştırmalarda, uygulanan yöntemlerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen eğitim programının Bakü’deki "Yeni Klinik" te düzenlenen açılışına, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, GÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, GÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Tüzün, TİKA Bakü Koordinatörü Fatih Yılmaz, T.C. Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Nihat Büyükbaş ile Basın Müşaviri Hüseyin Altınalan, Azerbaycan Zorunlu Sağlık Sigortası Devlet Ajansı ve TABİB yetkilileri ile Azerbaycanlı bilim insanları ve akademisyenler katıldı.

Büyükelçi Bağcı, açılış konuşmasında; "Türkiye’nin bilimsel araştırma ve uygulama yöntemleri tecrübesinin Azerbaycan’da paylaşılmasının önemli ve değerli olduğunu vurguladı. TİKA’nın varlığının ülkemiz açısından gurur verici olduğunu belirten Bağcı, “Türkiye sadece kamu kuruluşları ve özel sektörünün tecrübesiyle değil akademik birikimiyle de kardeşlerinin yanındadır. İnsan kapitaline yatırım değerlidir. Değişen küresel şartlar, nitelikli iş gücünü sadece yazılımda değil sağlıkta, tarımda, çevrede, her alanda gerekli kılmaktadır. Gazi Üniversitemiz bilgi birikimini burada paylaşarak sağlıkçılarımızın gelişmesine katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

GÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan da Türkiye ve Azerbaycan’ın cephedeki birlikteliğini bilim alanında da gerçekleştirme arzusunda olduğunu dile getirdi. İlerlemenin dil ve bilimin birlikte kullanılması, dünyada da Türk dili ve Türk biliminin daha çok hâkim olmasıyla mümkün olacağını vurgulayan İlhan, “Türk dünyasındaki bilim insanlarının kapasitesinin çok yüksek olduğuna inanıyorum. Biz deneyimimizi sizlerle paylaşmaktan ziyadesiyle mutlu olacağız. Azerbaycan’a olan desteğimize aşı eğitimiyle başladık. Buradaki kapasite, çalışma azmi ve kendini geliştirme azmine şahit olduk. Bu kapasitenin artırılması ve sürdürülmesi için böyle bir çalışma başlattık.” şeklinde konuştu.

TİKA Bakü Koordinatörü Yılmaz, yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösterdikleri Azerbaycan’da bugüne kadar insan hayatına dokunan her alanda proje ve faaliyet gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti: “TİKA’nın çalışmalarında sağlık altyapılarının güçlendirilmesi ve sağlık çalışanlarının mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik proje ve faaliyetler önemli yer teşkil etmektedir. Bu bağlamda iki kardeş ülke arasında ilişkilerin ve iş birliğinin, diğer alanlarda oluğu gibi, sağlık ve tıp alanında da gelişmeye ve güçlenmeye devam edeceğine inancımız tamdır.”

İki gün devam eden program süresince, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ile Yrd. Doç. Dr. Hakan Tüzün tarafından Türk dünyasında bilim ve bilimsel düşünce, epidemiyolojik ve klinik araştırma tasarımı, hipotez kurma evreni, örnek seçimi ve kontrol grubu, tanımlayıcı araştırmalar, kesitsel araştırmalar, olgu kontrol araştırmaları, Kohort araştırmaları, deneysel araştırmalar, araştırma ölçütleri, klinik çalışma fazları, metodolojik araştırmalarda duyarlılık ve seçicilik, ROC eğrisi, biyo-istatistik kavramlar, tanımlayıcı istatistikler, önemlilik testleri, korelasyon ve regresyon konularında eğitimler verildi. Saha ziyaretine ayrılan üçüncü gün ise Prof. Dr. İlhan ile Yrd. Doç. Dr. Tüzün TABİB bünyesindeki bilimsel araştırma enstitüleri ve merkezlerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Sonraki Haber

TİKA 30 Yılda 30 Binden Fazla Projeyi Hayata Geçirdi

Kuruluşunun üzerinden 30 yıl geçen Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bu sürede 170 ülkede eğitimden tarıma, temiz suya erişimden restorasyona 30 binden fazla proje gerçekleştirdi. Ülkelerin önceliği ve ihtiyaçlarına göre projeler geliştiren TİKA,...