Haberler

05 Kasım 2019

TİKA’nın Desteğiyle “Global Düşünce Milli Faaliyeti” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle  “Global Düşünce Milli Faaliyet” temasıyla birçok sivil toplum kuruluşu, üniversite ve kamu kurumları tarafından desteklenen Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi’nin (TUDSAK) ikincisi Ekim ayında Antalya’da gerçekleştirildi.

İlki, 2017 yılında düzenlenen TUSDAK, “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” temasıyla düzenlenmişti. Bu yıl ikincisi düzenlenen Kongre’ye TİKA’nın yanı sıra Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Uluslararası Vizyon Üniversitesi ve Manisa Stratejik Araştırmalar Derneği destek sağladı.

Kongre’ye Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Makedonya Kosova, Kazakistan, Özbekistan’dan 130’a yakın bilim insanı katıldı ve kongre sonunda 156 bildiri sunuldu. Kongre’de sunulan tebliğler uluslararası bildiri kitap olarak da yayınlandı.

Kongre Başkanı Çukurova Üniversitesi Maliye Bölümü’nden Doç.Dr. Haşim Akça’nın konuşması ile başlayan kongre, Türk Dünyası’ndan gelen konuklar adına Prof. Dr. Anarkul Urdaletova, kongreye düzenlenmesinde yer Manisad Derneği adına Başkan Yardımcısı ve MCBÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Rıza Gökbunar’ın konuşmalarıyla devam etti.  Kongre Onur Başkanları Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın konuşması ile açılış töreni tamamlandı.

Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi, Türk Dünyası’ndaki sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliği potansiyelini arttırmayı, farklı disiplinlerin iletişim ve iş birliği süreçlerine katkı sağlamayı hedefliyor.

Sonraki Haber

TİKA Kuzey Makedonya'da Köy Okulu İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Makedonya'nın güneydoğusundaki Valandova şehrinde yeni okul binası inşa edildi. Kızıldoğan (Kazandol) Köyü'nde inşa edilen, Valandova "Tsvetan Dimov" İlköğretim Okuluna bağlı köy okulunun eğitim binası törenle açıldı....