Haberler

14 Ekim 2022

TİKA’nın Desteğiyle Macaristan’da Türk Mutfağı Dersleri Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Macaristan'da Bolu Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Szeged SZC Janos Toth Morahalom Meslek Yüksekokulu öğretmenlerinin katılımıyla Türk mutfağı dersleri düzenlendi.

Türk mutfağının tanıtımının da yapıldığı program kapsamında Macaristan’a giden Mengen Aşçılık Okulu öğretmenleri, Macar öğretmen ve öğrencilere bir hafta süreyle geleneksel Türk yemeklerinin yapımı anlattı.

Mengen'den gelen öğretmen/şeflerimiz Nihal Kemer, Elif Gökdemir, Gökhan Gökdemir ve Ferdi Karagöz su böreğinden aşureye, hünkar beğendiden yaprak sarmasına, Mengen höşmerimi ve cevizli-keşli erişte gibi Bolu yöresine özgü yemeklerle 'Türk mutfağı' derslerini başarıyla tamamladı. Program sonunda Türk ve Macar öğretmenlere sertifikaları verildi.

Eğitimlere ev sahipliği yapan 400 öğrenci kapasiteli SZC Janos Toth Morahalom Meslek Yüksekokulu Müdürü ve öğretmenleri Türk yemeklerini tanıma fırsatı buldukları için son derece mutlu olduklarını belirterek TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Somali’de Kırsal Kalkınmaya TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Somali Güneybatı Federal Bölgesi, Tarım ve Sulama Bakanlığı iş birliğinde Baidoa şehrinde “Modern Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi”  gerçekleştirildi. Baidoa şehri ülkenin en güzel balının elde edildiği bölge olmasına...